Ako

Ako účinkujú probiotiká? Jedným z dôležitých faktorov je vzájomná interakcia medzi probiotickou baktériou (molekulami jej bunkovej steny) a bunkami hostiteľa (črevné baktérie, epiteliálne bunky čreva), ako aj komunikácia medzi nimi. Tú môžu zabezpečiť iba živé probiotické bunky. Hoci sú niektoré vlastnosti probiotík rovnaké, medzi jednotlivými kmeňmi existujú rozdiely.

Probiotické baktérie pôsobia prostredníctvom ovplyvnenia imunitného systému. S mikroorganizmami prítomnými v čreve sú v priamom kontakte intestinálne epiteliálne bunky. Tie ich dokážu rozpoznať a spustiť celú kaskádu molekulárnych imunologických obranných mechanizmov.

Probiotické baktérie dokážu potlačiť symptómy a ovplyvniť imunitnú odpoveď dokonca aj u ochorení, ktoré sú získané geneticky. Imunomodulačné účinky sa po užívaní probiotických kmeňov prejavili stimuláciou nešpecifickej aj špecifickej imunitnej odpovede človeka, ako aj zvierat. Na priepustnosť črevnej mukózy vplývajú baktérie prítomné v čreve. Vplyvom mnohých patogénnych baktérií, niektorých zložiek potravy, alebo liekov dochádza k narušeniu tejto bariéry. Cez poškodené epiteliálne bunky čreva prechádzajú baktérie a zložky z potravy do tela. Zistilo sa, že živé bunky laktobacilov zabraňujú poškodeniu a obnovujú poškodenú bariéru črevnej mukózy.

Ďalším mechanizmom pôsobenia probiotík je kompetitívne vytesňovanie baktérií alebo vírusov. Celé živé probiotické bunky dokážu znížiť adhéziu patogénov k povrchu čreva ovplyvnením rozpoznávacích miest prítomných na povrchu epiteliálnych buniek a/alebo sú schopné zablokovať prechod patogénov cez vrstvu mukózy čreva.

Probiotiká ovplyvňujú črevnú mikroflóru aj prostredníctvom uvoľňovaných antibakteriálnych látok. Okrem kyseliny mliečnej a H202 produkujú mnohé kmene antibakteriálne látky – bakteriocíny, ktoré účinne inhibujú napríklad niektoré kvasinky druhov Candida a Kluyveromyces, ako aj niektoré plesne, E. coli, testované kmene druhu Bacillus, Micrococcus, Corynebacteria, Lactobacillus, Listeria monocytogenes, Yersinia enterocolitica a ďalšie v závislosti od použitého kmeňa probiotickej baktérie.

Pozitívne účinky probiotík

Probiotiká prospievajú zdraviu. Vymenujme teraz niektoré z účinkov.

  • Probiotiká narúšajú uhľovodíkové väzby, čím napomáhajú rozkladu potravín na ich elementárne zložky, ktoré sú do organizmu ľahšie vstrebateľné. Urýchľujú tiež proces tohto rozkladu, čím predchádzajú vzniku hnilobných procesov v čreve.
  • Vďaka probiotickým baktériám sa črevo tiež čistí. Majú schopnosť dostať sa pod nános čreva a svojou aktivitou odstraňovať nežiaduci povlak z nich, čím zvyšujú ich vstrebateľnosť, pohyblivosť a celkovú mikroflóru. Odstraňujú z črevných stien nežiaduce patogénny a posúvajú ich von z tela. Keďže ich prítomnosť vytvára mierne kyslé prostredie, škodlivé baktérie v ňom neprežijú.
  • Produkujú množstvo dôležitých enzýmov a zvyšujú využiteľnosť vitamínov a ostatných výživových zložiek potravín, špeciálne vitamínu B,K, laktázy, mastných kyselín a vápnika.
  • Posilňujú imunitný systém, čím zmierňujú alergické prejavy, resp. znižujú riziko vzniku alergií, či syndrómu chronickej únavy. Produkujú špecifické proteíny, ktoré fungujú ako antigény.
  • Zabraňujú vzniku zápchy a pomáhajú pri jej liečbe.
  • Produkujú laktoferín – bielkovinu, ktorá má schopnosť viazať železo a bez ktorej by organizmus nebol schopný železo z potravy absorbovať.
  • Znižuje cholesterol.
  • Prostredníctvom čistenia čreva tiež dlhodobejším užívaním znižujú prípadný zápach z úst.