Geriatria

Probiotiká sú živé baktérie. Ak sa podávajú v adekvátnych množstvách, môžu byť pre ľudské zdravie prospešné. Považujú sa za súčasť modernej alebo alternatívnej medicíny. Bežne sa nazývajú „dobré“ alebo „priateľské“ baktérie. Prirodzene sa nachádzajú hlavne v tráviacej sústave dojčených novorodencov. Sú dôležité pri budovaní detskej imunity. Ich počty sa znižujú s pribúdajúcim vekom, vplyvom ochorení alebo nadmerným používaním antibiotík.

Osemdesiatosem ročný muž navštívil svojho doktora kvôli mäkkému, žltobielemu povlaku na jazyku. Hoci sa dal povlak ľahko odstrániť, pacientovi ostala podráždená, začervenaná sliznica s vriedkami na povrchu. Lekár diagnostikoval ústnu kandidózu, ktorá vznikla premnožením kvasinkových baktérií a predpísal zvyčajné lieky. Infekcia z úst zmizla, ale lekár odporučil pridať do stravy potraviny s probiotickými kultúrami a tiež doplnky výživy obsahujúce „dobré“ baktérie. Jeho zámerom bolo zabrániť riziku ďalšej podobnej infekcie.

Probiotiká môžeme získať z rôznych zdrojov. Pridávajú sa do mlieka, jogurtov, džúsov alebo syrov. Taktiež sa predávajú osobitne ako dietetické doplnky, zvyčajne vo forme kapsúl. Vyrábajú sa tak, aby boli podobné baktériám v ľudskom tele.

Telo je kolonizované množstvom mikroorganizmov, ktoré sú pre zdravie nevyhnutné. Prežívajú na koži, v ústach, v ušiach, v črevách. Sú dôležité pre správny vývoj imunitného systému a bojujú proti škodlivým mikroorganizmom. „Priateľské“ baktérie chránia zdravie hostiteľa mnohými spôsobmi. Môžu poskytnúť fyzickú bariéru na prevenciu infekcií, rovnako ako aj pomôcť pri trávení a vstrebávaní živín. Interakcia medzi človekom a jeho mikroflórou je pre zdravie kľúčová.

Ako sa zdá, probiotiká pracujú prostredníctvom napodobňovania baktérií, ktoré sa bežne nachádzajú v tele. Napríklad pri hnačke sa správajú ako normálne „črevné baktérie“. Súťažia so škodlivými baktériami o potravu a produkujú látky, ktoré ich zabíjajú. „Priateľské“ baktérie tiež dávajú telu signály, ktoré spúšťajú imunitné odpovede na povzbudenie čreva.

Ďalšie hľadisko je udržiavanie bakteriálnej rovnováhy v tele. Rovnováha však môže byť porušená hneď niekoľkými spôsobmi. Jednou z najčastejších príčin je užívanie antibiotík. Antibiotiká môžu zabíjať prospešné baktérie spolu so škodlivými, kvôli ktorým sú podávané. Ochorenia ako bakteriálna infekcia, vírusy, kvasinky, parazity a plesne môžu vyrovnané počty baktérií ľahko rozkolísať.

Zmeny súvisiace s pribúdajúcim vekom môžu vytvoriť lepšie prostredie pre škodlivé baktérie, alebo mikroorganizmy spôsobujúce ochorenia. Často sa podpíšu pod stavy ako je hnačka, syndróm dráždivého čreva alebo zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulceratívna kolitída). Bývajú príčinou infekcií, zubných kazov či kvasinkovej infekcie úst.

V dospelom veku a u zdravých ľudí majú priateľské baktérie sklon zotrvávať v stabilných hladinách. Bakteriálna skladba sa zvyčajne dramaticky mení až v seniorskom veku. Ľudia nad šesťdesiat rokov majú tisíckrát menej probiotík ako mladší, zdraví dospelí. Seniorom sa mení črevný trakt, stravovanie a aj imunitný systém. Všetko vplýva na rozvrat rovnováhy medzi telom a probiotickými baktériami. Navyše, v ústach sa znižuje produkcia slín, preto sa znižuje aj počet „dobrých baktérií“ v ústach. To vedie k vzniku ústnych infekcií.

Starší ľudia by si mali dopĺňať hladiny probiotík prostredníctvom mliečnych produktov a nápojov obohatených hlavne o laktobacily a bifidobaktérie. „Dobré“ baktérie fungujú len ak ich je dostatok.Preto sú na trhu dostupné výživové doplnky ako Lactoflor s obsahom Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium ssp. Ďalšou možnosťou je napríklad Probio-fix® s probiotikami Lactobacillus acidophilus LA-5® a Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12®. Produkt Ellen obsahuje Lactobacillus fermentum LN 99, Lactobacillus gasseri LN 4 a tiež Lactobacillus rhamnosus LN 113.