Gynekológia

Práve v období tehotenstva môžu probiotiká významne pomôcť. Matke je už počas tehotenstva vhodné podávať probiotiká a deťom aspoň počas prvého pol roka života. Probiotiká znižujú riziko alergie u detí. Tým sa o 50% zníži riziko vzniku atopickej dermatitídy a preventívny účinok je neskôr u dieťaťa už udržiavaný trvale, pretože imunitný systém už je modulovaný.

Deti kojené materským mliekom sú zdravšie. Materské mlieko obsahuje mnoho látok, okrem iného práve probiotiká. Črevo novorodenca nie je osídlené žiadnymi mikroorganizmami. V priebehu prvých dní života sa vďaka ich prijatiu v materskom mlieku v jeho črevách začína tvoriť vhodné prostredie, črevná mikroflóra. Tá postupne ovplyvňuje imunitný systém.

Alergie a umelá výživa novorodencov. Novorodenci, ktorí nie sú kojení materským mliekom nedostávajú v prvých dňoch do svojho organizmu všetky potrebné zložky stravy. V ich črevách nie sú probiotiká. Novorodenci, ktorí neboli dojčení materským mliekom dosť dlho, alebo vôbec, majú iné bakteriálne osídlenie čreva, často sa v ňom nachádzajú „nemocničné“ baktérie z pôrodnice… Tieto baktérie však nemajú priaznivý vplyv na ich zdravie. Pravdepodobne je to jeden z významných faktorov, ktorý sa podieľa na prudkom náraste alergických ochorení v posledných rokoch.

Podávajte deťom probiotiká. Ak teda dieťa nie je kojené materským mliekom, je pridávanie probiotík do umelej stravy ešte dôležitejšie. Konzultujte to, prosím, so svojím detským lekárom. Aj pre najmenšie deti sa už dnes probiotiká vyrábajú, napríklad Nutrolin B sirup.