Kedy

Dá sa povedať, že počas celého života je vhodné, ak človek má v poriadku črevnú mikroflóru. To sa ľahko napíše, no ťažšie kontroluje. U človeka celkom zdravého sa dá predpokladať, že aj jeho črevná mikroflóra je v poriadku. V takom stave stačí denne užívať kyslomliečne produkty a to by malo stačiť na dlhodobé udržiavanie črevnej mikroflóry. Vo väčšine jogurtov či zakysaniek sa totiž probiotické baktérie nachádzajú. (Sú to takzvané funkčné potraviny, výrobca tam probiotiká umelo dodáva).

Sú však obdobia, kedy sa oplatí užívať probiotiká vo zvýšenej miere. Vtedy vám odporúčame siahnuť po niektorom špeciálnom probiotiku. Dostať ich v lekárňach.

  • Probiotiká sa oplatí užívať v obdobiach, počas ktorých hrozí zvýšené riziko rôznych ťažkostí a ochorení.
  • V čase, keď trpíte hnačkou alebo zápchou, sa probiotiká používajú ako riešenie už vzniknutých ťažkostí.
  • Pred cestou do zahraničia alebo počas antibiotickej terapie užívajte probiotiká preventívne.
  • Pri alergických ochoreniach môžu probiotiká pomôcť ako doplnok k terapii.
  • U detí probiotiká optimalizujú tvorbu a fungovanie ich imunitného systému. Pomáhajú predchádzať vzniku celoživotných ťažkostí s alergiou.

Je veľa situácií, kedy sa probiotiká stávajú tichým spoločníkom, ktorý dokáže chrániť zdravie. Preto sa modernému človeku oplatí, aby sa s týmito vlastnosťami probiotík oboznámil. Môže ich potom využiť vo svoj prospech.