Probiotiká pre zuby

Viac ako 92 percent dospelých sa počas života stretne so zubným kazom. Zubné kazy sú vážny zdravotný problém, ktorý môže viesť k strate zubov, bolesti alebo ochoreniam ďasien. Ak máte starosti so zubami, je načase pomýšľať na vhodné doplnenie liečby. Napríklad tým, že zvážite pridanie probiotík do stravy. Je pravdepodobné, že odvrátia hrozbu zubného kazu.

Probiotiká sú zdravé baktérie žijúce v ľudskom čreve v obrovských množstvách. Ak sa ich zásoby v tele začnú vyčerpávať, môžu sa objaviť tráviace ťažkosti. Počty probiotík redukujú najmä antibiotiká alebo rozličné ochorenia. Probiotiká sa bežne používajú pri liečbe hnačky, choroby dráždivého čreva alebo ekzému. Typické zdroje „dobrých“ baktérií v strave sú jogurty, zakysané produkty, napríklad aj kyslé uhorky.

Kedykoľvek konzumujeme jedlo bohaté na karbohydráty (chlieb, cestoviny, ryža), dáva sa do práce baktéria známa ako Streptococcus mutans. Ak sa zo zubov neodstráni, produkuje kyslé látky, ktoré oslabujú zubnú sklovinu. Opakovaná prítomnosť Streptococcus mutans môže viesť k vzniku zubného kazu. Probiotiká pomáhajú zlepšiť zdravie ústnej dutiny tým, že vytesnia Streptococcus mutans. „Dobré“ baktérie sa snažia zabrať priestor pre seba a konzumujú potravu, ktorú ich konkurenti potrebujú k životu. Preto redukujú ich počty v ústach.

Vedci skúmali účinky denného podávania probiotík na hladiny Streptococcus mutans v skupine 120 dospelých. Dobrovoľníci počas troch týždňov dostávali Lactobacillus reuteri zmiešané s vodu alebo v pastilke. V porovnaní s placebom, probiotiká počty škodlivých baktérií v ústach značne zredukovali. V ďalšej štúdii sa zistili podobné výsledky. Rozdiel spočíval v tom, že výskumu sa zúčastnili deti, u ktorých sa vo veľkej miere znížil počet prípadov zubného kazu.

Probiotiká sú dietetický doplnok. Nemôžu nahradiť vyváženú a bohatú stravu alebo ústnu hygienu. Ak majú zlepšiť zdravie ústnej dutiny, je potrebné pravidelné čistenie zubov. Nesmieme zabúdať ani na prehliadky u zubného lekára, minimálne dvakrát do roka. Krásnemu úsmevu neprospieva ani priveľa cukru v strave.