Športové lekárstvo

Vplyv probiotík na výkon športovcov. Mnoho športovcov pociťuje únavu, čo môže byť spôsobené prekonávaním určitého typu infekcie alebo pretrénovaním. Intenzívne cvičenie je spojené s viacerými zmenami imunitného systému človeka. Stres a prílišná záťaž pri športe môže zapríčiniť oslabenie imunitného systému, čo môže mať za následok vznik rôznych typov vírusových ochorení.

Podľa výskumov sa až 70-90% aktívnych športovcov už stretlo s infekciou zapríčinenou tzv. „Epstein- Barr vírusom (EBV)“. Pretrénovanosť a únava oslabí imunitný systém natoľko, že umožní tomuto rozšírenému vírusu aktivovať a v horších prípadoch spôsobiť vnútorný zápal.

Navonok sa to u trénovaného jedinca prejaví zápalom a bolesťami hrdla a infekciami horných dýchacích ciest, čo môže vážne ovplyvniť jeho výkon. Únava pri ťažkom tréningu a následné podľahnutie infekciám však sú nevyhnutné. Užívanie probiotických suplementov môže výrazne dopomôcť k udržanie imunitných funkcií na dostatočnej úrovni aj počas extrémnej záťaže, napríklad príprave na súťaž.

Najlepším pomocníkom sa na základe viacerých vykonaných štúdiách prejavil druh Lactobacillus acidophilus, ktorý má výraznú schopnosť aktivovať imunitný systém v boji s patogénmi. L. acidophilus taktiež napomáha pri udržiavaní zdravej sliznice a bojuje s plesňovými infekciami.

Na základe spomínaných štúdií, u atlétov, ktorým bolo denne po dobu 30 dní podávané probiotikum, sa imunitné reakcie a odolnosť zvýšili až o 31%.