Obezitológia

Boj s nadváhou je globálny problém. Existuje nespočetné množstvo návodov, ako si poradiť so svojou vysokou hmotnosťou. Ako tvrdia nové vedecké hypotézy, probiotiká nám môžu podať pomocnú ruku pri snahe schudnúť. Len v Spojených štátoch náklady v zdravotníctve spojené s obezitou vystúpia na 117 miliárd amerických dolárov. Preto sa v súčasnosti podporuje výskum, ktorý prinesie nové možnosti v ovplyvňovaní telesnej váhy. Výsledky používania potravinových doplnkov sú pôsobivé.

Denné užívanie doplnku s Lactobacillus gasseri SBT2055 (LG2055) môže pomôcť pri chudnutí u ľudí, ktorí majú predpoklad na obezitu, hovorí nová vedecká štúdia z Japonska. Tieto zistenia boli uverejnené v renomovaných európskych magazínoch o výžive. Dvanásťtýždňová konzumácia kyslých mliečnych produktov s probiotikom laktobacilus bola spojená so stratou nadbytočných kíl. Výskumníci zaznamenali 4,6% redukciu brušného tuku a 3,3% redukciu podkožného tuku. Navyše, telesná váha sa znížila o 1,4% a obvod pása o 1,8%, hlásia výskumíci z japonskej univerzity.

Viac svetla do tejto oblasti priniesla prevratná práca publikovaná v magazíne Nature v decembri 2006. Vedci zistili rozdiely medzi črevnou mikroflórou u štíhlych a obéznych ľudí. V praxi to znamená, že ak obézni ľudia chudnú, ich mikroflóra sa začína viac podobať mikroflóre štíhlych ľudí. Podľa tejto teórie má obezita svoj pôvod aj v zložení črevnej flóry. L. gasseri sa môže usadzovať v zažívacom trakte. Mení skladbu a metabolizmus črevnej flóry. Preto je chudnutie s týmto probiotikom ľahšie. Vedci, ktorí sa podujali skúmať podobné hypotézy, sa inšpirovali skoršími štúdiami na zvieratách. Tie naznačili, že L. gasseri môže ovplyvniť úroveň telesného tuku.

Japonskí vedci testovali 87 ľudí s nadváhou s priemerným BMI (body mass index- index telesnej hmotnosti) 25. Účastníci boli náhodne označení a zadelení do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala 200 g kyslého mlieka denne s probiotikom L. gasseri 2055. Druhá skupina pila také isté množstvo mlieka bez probiotika. Výskum trval dvanásť týždňov.

Na konci štúdie mali ľudia s laktobacilmi nižšiu telesnú hmotnosť. Ich BMI znížilo o 1,5%, obvod bokov tiež o 1,5%. Ľudia zo skupiny bez probiotika L. gasseri 2055 svoju hmotnosť nijako neupravili.

Probiotikum LG2055 má účinky, ktoré znižujú hladinu telesného tuku. Upravuje aj abdominálnu adipozitu, čiže množstvo tuku v oblasti brucha. L. gasseri má aj iné účinky, ktoré dobre vplývajú na metabolické ochorenia.

* Probiotikum Lactobacillus gasseri, kmeň LN 40 je dostupný aj v doplnku Ellen.

Napriek tomu, že probiotiká môžu priaznivo zasiahnuť do tráviacich, metabolických a imunitných procesov, neočakávajte, že samostatným užívaním probiotík sa vám podarí schudnúť. Kým je stravovací režim človeka nevhodný, probiotiká nemôžu kompenzovať ťažké poruchy v stravovaní. Pokiaľ chcete schudnúť, upravte stravu na racionálnu a začnite sa pravidelne hýbať. Potom môžete využiť aj priaznivé účinky probiotík na chudnutie.