Seniori

Slovensko kopíruje celosvetový demografický vývoj, ktorý je charakterizovaný starnutím populácie. Počet starých ľudí sa v priebehu prvej polovice 21. storočia zdvojnásobí. Staroba je súčasť nášho života, na ktorú sa treba pripravovať už od mladosti. Proces starnutia je do veľkej miery ovplyvnený genetickou výbavou, vonkajšími vplyvmi, a to najmä životným štýlom, stravovaním a prostredím v ktorom žijeme. Práve preto známe prirovnanie staroba – choroba nemusí striktne platiť odchodom do dôchodku. Správnym životným štýlom si dokážeme udržať zdravie v čo najlepšej kondícií aj v seniorskom veku.

Starnutím organizmu sa môžu prejaviť dôsledky oxidačného stresu v bunkách a v kombinácii s nevhodným stravovaním a inými faktormi vznikajú tzv. civilizačné ochorenia. Probiotiká zamedzujú voľným radikálom, aby poškodili organizmus. Preto sa odporúča, aby seniori obohatili svoju stravu zvýšeným množstvo vlákniny, mliečnych produktov, nápojov alebo výživových doplnkov obsahujúcich hlavne laktobacily a bifidobaktérie.

Približne 80 % spotrebiteľov vie, čo sú to probiotiká a sú do istej miery oboznámení s ich zdravotnými benefitmi. Skvelým pomocníkom pre doplnenie zdravého životného štýlu aktívnych seniorov sú probiotiká.

  • Vyznačujú sa antioxidačnou aktivitou
  • Pôsobia preventívne proti tráviacim ťažkostiam
  • Zmierňujúce ťažkosti spojené s vyprázdňovaním

V tráviacom trakte ľudí sa totiž udržuje zdravá rovnováha medzi prospešnými a potencionálne škodlivými baktériami. Zdraviu prospešné baktérie nachádzajúce sa v našom tráviacom systéme zohrávajú dôležitú ochrannú rolu pre náš organizmus. Nanešťastie ako starneme strácame množstvo zdraviu prospešnej mikroflóry v našom tele dôsledkom užívania antibiotík, nesprávnych stravovacích návykov a ochorení tráviaceho traktu. U ľudí starších ako 60 rokov je výskyt zdraviu prospešných baktérií v tráviacom trakte až 1000 násobne nižší ako u mladej zdravej populácie. Užívaním hodnotných probiotík vieme doplniť chýbajúce množstvo zdraviu prospešné mikroorganizmy a tým chrániť naše zdravie.

Probiotiká môžu pomôcť pri celej škále tráviacich ťažkostí. Uvedieme napríklad zápchu, hnačku, zníženú schopnosť vstrebávania živín, alebo dokonca zníženú schopnosť imunitného systému odolávať infekciám.