Mladí

Keby sme sa spýtali, aké zdravotné ťažkosti najviac trápia teenagerov, mnohí by možno povedali, že je to akné. Možno sa to v porovnaní s inými zdravotnými ťažkosťami javí ako banalita, ale je dokázané, že probiotiká výrazne pomáhajú pri liečbe akné, a to dokonca aj v ťažších prípadoch.

Dôvodom je fakt, že častou príčinou vzniku akné je nezdravá črevná flóra, množstvo toxínov a nevylúčených zvyškov potravy, ktoré sa zdržiavajú v črevách a produkujú do krvi škodlivé látky.

Približne v 50% prípadoch akné bola prirodzená rovnováha črevných baktérií narušená. Inými slovami, narušenie prirodzenej črevnej flóry je často príčinou vzniku a prejavov akné. Keďže probiotiká majú skvelú schopnosť v relatívne krátkom čase pri ich pravidelnom užívaní výrazne zlepšiť črevné prostredie človeka a tým znížiť množstvo toxínov nachádzajúcich sa v črevách a prenikajúcich do krvného obehu, zákonite sa to pozitívne odrazí na stave pokožky.

Akné, samozrejme, nemusí byť spôsobené len stravou. Môže ísť o alergiu.

  • Napríklad ak si utierate tvár uterákom, ktorý bol praný v aviváži, na ktorú ste citliví. Kontaktná alergia môže pripomínať práve akné.
  • Alebo používate krém, na ktorý ste citliví.
  • Alebo máte starý, obľúbený vankúš na ktorom spíte plný roztočov. Alergia na prach (hlavne na roztoče) sa síce pravdepodobne prejaví aj inak (kýchanie, iné ťažkosti), ale alergizujúce prostredie môže mať vplyv aj na pleť.
  • Akné môže spôsobiť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Ak sa vám dlhodobo nedarí zbaviť sa akné, poraďte sa s lekárom. V mladom veku môže byť akné prirodzenou súčasťou zmien v organizme. No ak je príliš problémové, je lepšie riešiť ho odborne, aby nezanechalo jazvy.