Zdravý životný štýl

Kľúčom k radosti zo zdravotného stavu je hlavne dodržiavanie zásad správneho životného štýlu. Informácie o tom, čo by mal človek s pravidelnosťou absolvovať (pohyb, čerstvý vzduch, odpočinok…) a naopak, čomu by sa mal vyhýbať (fajčenie, alkohol, nutrične slabá potrava) sú dostupné asi odvšadiaľ.

Je dôležité uvedomiť si, že zodpovednosť za naše zdravie leží práve na nás. Ak vieme, ako zlepšiť svoje zdravie, predchádzať mnohým ochoreniam,  bolo by nezodpovedné tieto informácie jednoducho odignorovať. Probiotiká sú dnes súčasťou zdravého životného štýlu. Sú to prospešné mikroorganizmy, ktoré niekoľkými mechanizmami zlepšujú naše zdravie na molekulárnej úrovni:

  • Regulujú imunitnú odpoveď organizmu
  • Potláčajú zápalové procesy
  • Vytvárajú v črevách bariéru pre vstup potencionálne škodlivých mikroorganizmov a chemikálii

Všetky spomínané mechanizmy sú založené na systéme biochemických signálov medzi črevnými baktériami a ľudskými bunkami. Ak sa poškodí rovnováha črevných baktérii pozostávajúca z dobrých a potencionálne škodlivých baktérií, môže to mať obrovský dopad na zdravotný stav. Negatívne zmeny črevného obsahu sú pevne späté s chronickými ochoreniami vrátane zápalových ochorení čriev, rakoviny, metabolického syndrómu, alergií, astmy a iných. Vzhľadom na moderné diéty (nezdravé stravovanie) a životný štýl ovplyvnený faktormi, ako je znečistené životné prostredie, alebo nezodpovedné nadužívanie antibiotík sa zvyšuje riziko poškodenia rovnováhy črevných baktérií.

Dobrou správou je, že probiotiká pomáhajú navrátiť spomínanú rovnováhu. Nielenže posilňujú imunitný systém a znižujú riziko častých infekcií dýchacích ciest; v tráviacom trakte sa probiotiká používajú na prevenciu, alebo liečbu laktózovej intolerancie, liečbu črevných infekcií a/alebo hnačky. Zároveň bola preukázaná ich účinnosť pri prevencii rakoviny hrubého čreva. Pre tieto spomínané benefity je namieste porozmýšľať o zaradení pravidelného užívania probiotických suplementov do vášho zdravého životného štýlu.