Obezita

Obezita, teda nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku patrí vo svete medzi najrýchlejšie rozvíjajúce sa civilizačné ochorenia. Je významným rizikovým faktorom najmä srdcovocievnych ochorení, cukrovky a nádorov. V SR a ČR zomiera v súvislosti s obezitou viac ľudí, ako na choroby spôsobené fajčením. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 60 % Slovákov trpí nadváhou, a viac ako 25 % z nich je obéznych.

Ako obezita vzniká? Jednoducho povedané, obezita a priberanie na hmotnosti sú dôsledkom energetického príjmu dlhodobo presahujúceho energetický výdaj. Energia nevzniká ani sa neničí, iba mení svoju podobu. Nadbytok energie sa ukladá v tele ako tuk. Hmotnosť pribúda, ak sa potravinami a nápojmi príjme viac energie, ako sa spotrebuje v rámci metabolizmu a telesnej aktivity.

Ak niekto trpí nadváhou, alebo obezitou je to najčastejšie spôsobené nesprávnym životným štýlom. Je potrebné prejsť na nutrične vyváženú, pestrú stravu a začať sa dostatočne pohybovať, aby sa zvýšil energetický výdaj. Pri premene prijatej potravy na energiu hrá podstatnú úlohu mikrobiologické zloženie čreva. Optimalizácia bakteriálnej črevnej rovnováhy pomáha pri redukcii hmotnosti. Pri redukčných diétach sa preto odporúča zaradiť do výživy aj probiotiká. Probiotiká uľahčujú látkovú premenu a tým podporujú proces chudnutia.

Nemožno tvrdiť, že probiotiká samotné sú liekom na obezitu. Avšak pri dodržiavaní zásad zdravého stravovania a dostatočnej fyzickej aktivite probiotiká môžu pomôcť:

  • Normalizovať telesnú hmotnosť
  • Znížiť vysoké hladiny cholesterolu
  • Zlepšiť vstrebávanie vitamínov a minerálov (predovšetkým vitamíny skupiny B)

V humánnych klinických štúdiách sa potvrdilo, že bakteriálna skladba tráviaceho traktu obéznych ľudí sa líši od ľudí s primeranou váhou. Niektoré probiotiká hlavne z rodu laktobacilov môžu znížiť absorpciu tuku, a zároveň zvýšiť množstvo tuku vylúčeného stolicou. Týmto mechanizmom môžu probiotiká ovplyvňovať zvýšené hladiny cholesterolu. Probiotiká môžu ďalej pomôcť v boji s obezitou:

  • Uvoľňovaním molekuly GLP-1 – zvyšujú hladiny hormónu (GLP-1), ktorý pomáha spaľovať kalórie
  • Zvýšením hladín ANGPTL4 – proteín, ktorý pomáha znižovať zásoby tuku

Klinickej štúdie zameranej na prínos probiotík pri redukcii hmotnosti sa zúčastnilo 125 osôb s nadváhou. Počas troch mesiacov sa zúčastnení snažili čo najviac schudnúť. Boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá brala placebo, tá druhá probiotiká s obsahom baktérie Lactobacillus rhamnosus GG. Obe skupiny mali na chudnutie zabezpečené rovnaké podmienky. Skupine, ktorá počas chudnutia brala probiotiká sa podarilo schudnúť o 50 % viac ako porovnávacej skupine, ktorá brala placebo.