Nachladnutie

Probiotiká v boji s infekciami dýchacích ciest

Vedci z Inštutútu pre fyziológiu a biochémiu výživy (IPBN) v Nemecku uskutočnili výskum, v ktorom testovali účinok probiotických baktérii v boji proti nachladnutiu.

Probiotické suplementy kombinovali s vitamínmi a minerálmi v množstvách bežne sa nachádzajúcich v multivitamínových preparátoch. Výskumu sa zúčastnilo 475 zdravých mužov a žien, ktorý nepodstúpili očkovanie proti chrípke. Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jednej skupine bol podávaný probiotický preparát kombinovaný s vitamínmi a minerálmi, kým druhej skupine bolo podávané placebo.
Preparát užívali účastníci štúdie denne počas 5 a pol mesiaca, a to v zime a na jar a každý z účastníkov si podrobne zaznamenával všetky symptómy infekcií dýchacích ciest, ktoré sa u neho za ten čas vyskytli.

Výsledky okrem iného zistili, že u osôb užívajúcich probiotický preparát bol výskyt infekčných ochorení dýchacích ciest o 13% nižší než u osôb užívajúcich placebo.

U osôb, u ktorých sa infekcia objavila:

  • symptómy sa vyskytovali o 19% menej výrazne ako u druhej skupiny osôb
  • symptómy chrípky boli zredukované o 25%
  • počet dní, ktoré sprevádzala horúčka boli zredukované na polovicu

Probiotiká teda pomáhajú. Hľadáte prípravok, ktorý zaúčinkuje ako prevencia pred nachladnutím? Probiotiká sa v poslednom čase osvedčili aj ako prirodzená prevencia voči prechladnutiu.

Prvá známa vec, ktorú vám v lekárni odporučia je užívanie vitamínu C, ktorý dokázateľne znižuje počet prechladnutí u ľudí v chrípkovej sezóne.

Dôležité je však pozrieť sa tiež na iný druh prevencie, a to prevenciu infekcií dýchacích ciest. Spôsob prevencie, o ktorom tento článok je, by mal ísť ruka v ruke so zvýšením dávky vitamínu C.

Váš osobný ekosystém

V každom zdravom ľudskom tele obývajú živé organizmy – probiotiká – tráviaci trakt v miliardových počtoch. Ničia škodlivé baktérie, napomáhajú tráveniu a podporujú imunitný systém. Zdravá črevná flóra vo vysokej miere produkuje hodnotné živiny ako niektoré druhy vitamínu B, omega-3 mastné kyseliny, laktázu a chemické zlúčeniny schopné bojovať proti škodlivým baktériám z vonku.

Tento ekosystém sa však môže ľahko jednoducho narušiť. Zapríčiniť to môžu rôzne druhy antibiotík, ktoré zabíjajú nielen príčinu ochorenia, ale aj probiotické baktérie. Taktiež užívanie niektoré iné lieky, či antikoncepčné tabletky majú podobné následky. Nehovoriac už o nedostatku potrebných živín, ktoré denne (ne)prijímame formou stravy – dnes často skôr nezdravej.

Dôsledkom nášho aj keď nevedomého zabíjania týchto baktérii je výrazné zníženie ich schopnosti bojovať s parazitmi a rôznymi choroboplodnými zárodkami, čo otvára dvere chrípke. Preto je práve v tomto období dôležité nielen vyzbrojiť svoj organizmus vitamínmi, ale aj zažívací systém baktériami pripravenými bojovať za zimu bez chorôb.