Dovolenka

Dovolenka je časom odpočinku. Cestovanie však nemusí vždy znamenať len výlet do exotických krajín. Dovolenka sa dá stráviť aj doma. Cez prázdniny sú ľudia na kúpaliskách, na výletoch, i v cudzích krajinách.

Cestovanie však prináša riziko vzniku takzvanej hnačky cestovateľov. A dovolenka sa tak môže zmeniť na nepríjemne drahé sedenie na toalete v hotelovej izbe…

Dovolenka a cestovanie

Cestovanie so sebou prináša zmenu. Zmeníte prostredie a to všetko predstavuje zmenu podnebia, stravy, podnetov. Dovolenka v celkom novom, či neznámom prostredí je atraktívna. No náš organizmus nemusí na veľké zmeny reagovať vždy len dobre. Neznáme jedlá môžu spôsobiť tráviace ťažkosti.

Exotická dovolenka, exotické chute

Cestovanie do exotických krajín často prináša pokušenie okoštovať miestne špeciality. „Domorodé“ jedlá majú inú chuť a zloženie, ale vaše trávenie ich nemusí zvládnuť. Aj preto je vhodné, ak sa vopred poistíte a budete užívať probiotiká Probio-fix. Pomôže predísť nepríjemným hnačkám.

Ľudia v iných krajinách sú prispôsobení na druh a skladbu stravy. Pokrmy, nápoje môžu obsahovať inú mikroflóru, než je tá domáca. A dovolenka sa zmení na zlý zážitok…

Najväčším problémom býva voda. Obzvlášť cestovanie do horúcich krajín priam zvádza piť veľa vody, jesť zmrzlinu… No voda môže byť kontaminovaná rôznymi mikroorganizmami. Preto sa odporúča, aby ste na dovolenke pili vždy len balené vody a malinovky. Znížite tak riziko hnačky.

Pozor na ľad!

Mnoho ľudí už na dovolenke doplatilo na obyčajný ľad. Pili síce balenú vodu alebo nápoje z fľaše, ale dávali si do nich ľad. A ľad sa často pripravuje z bežnej, neupravenej vody. Môže sa mraziť v chladničke, v ktorej sú skladované aj iné potraviny. Preto na dovolenke nikdy nepoužívajte ľad. Často sa vyrába z miestnej, kontaminovanej vody.

Pozor na ovocie a zeleninu

Ďalším možným zdrojom problémov s trávením môže spôsobiť aj ovocie, napríklad rez citróna v nápoji. Ak už chcete konzumovať ovocie, alebo zeleninu, odporúčame vám jesť len ošúpané ovocie a zeleninu. Umyť vo vode nemusí stačiť, navyše voda môže obsahovať mikroorganizmy…

Zmrzlina a dovolenka sa k sebe nehodia

Zmrzlina sama o sebe je pomerne rizikovým jedlom. Cestovanie prináša veľa voľného času a pobyt na miestach, kde sa predajom zmrzliny živí veľa obchodníkov. Hlavne na dovolenkách a výletoch je rozumné radšej sa jej celkom vzdať. Stačí aby bola zle skladovaná, alebo vyrobená z nekvalitných surovín a môže vás doslova usadiť na WC.

Dovolenka a cestovanie s poistkou

Ak sa chcete vyhnúť riziku hnačky na dovolenke, odporúčame vám užívať Probio-fix. Je to osvedčený spôsob, ako znížiť výskyt a/alebo trvanie hnačky cestovateľov. Najlepšie, ak už týždeň pred dovolenkou začnete užívať aspoň jednu (radšej dve) kapsuly denne. Počas dovolenky zvýšte dávkovanie na 2 až 3 kapsuly denne. 

Dovolenka s dobrým trávením

Probio-fix vám pomôže nielen proti hnačke. Optimalizuje aj prácu tráviaceho traktu a tak nebudete mať ťažkosti so stolicou. Probio-fix prispeje ku pravidelnej stolici. To oceníte práve na cestách. Cestovanie často znamená neľahký prístup k toaletám. Dovolenka s probiotikom Probio-fix býva príjemná.

Dovolenka skončí, čo ďalej?

Po dovolenke vám odporúčame ešte asi týždeň užívať Probio-fix. Tým sa poistíte proti hnačke po návrate na „bežnú“ stravu. Po dovolenke je aj návrat na domácu stravu zmenou, na ktorú môže organizmus zareagovať.

No ak sa vám Probio-fix osvedčil, môžete ho užívať dlhodobo. Mnohé prospešné účinky probiotík sa prejavujú až pri dlhodobom používaní.

Hnačka cestovateľov

Probiotické produkty sa ukázali ako alternatívne riešenie profylaxie hnačky cestovateľov. Časť účinku LA-5 a BB-12 na hnačku cestovateľov je výsledkom ich účinku voči rotavírusov, sledovaným potláčaním hnačky spôsobenej touto skupinou vírusov a taktiež je dôsledkom imunomodulačných vlastností týchto kmeňov prejavujúcich sa zvýšenou fagocytózou a zvýšením špecifických ako aj nešpecifických protilátok31.

Lactobacillus LA-5 a Bifidobacterium BB-12 znížili výskyt hnačky a potlačili sprievodné príznaky 10

V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii 94 turistov navštevujúcich 2 týždne Egypt dostávalo 3 kapsule denne. Užívanie sa začalo 2 dni pred odchodom. Sledovala sa frekvencia hnačky a prítomnosť sprievodných príznakov.

Podávanie LA-5 a BB-12 viedlo k výraznému zníženiu frekvencie výskytu hnačky cestovateľov ako aj potlačeniu sprievodných symptómov u skupiny turistov užívajúcich probiotiká. Zistila sa 39% ochrana voči hnačke v porovnaní s placebom.

Lactobacillus LA-5 a Bifidobacterium BB-12 znížili výskyt hnačky a potlačili kvasinkovú kolonizáciu 11

V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii 107 turistov navštevujúcich Tunis dostávalo 2 alebo 3 kapsule denne. Užívanie sa začalo 2 dni pred odchodom a ukončilo sa 2 dni po odchode. Sledovala sa frekvencia hnačky a zloženie črevnej mikroflóry.

Podávanie LA-5 a BB-12 viedlo k výraznému zníženiu frekvencie výskytu hnačky cestovateľov ako aj potlačeniu sprievodných symptómov u skupiny turistov užívajúcich probiotiká. Zistilo sa, podávanie 3 kapsúl denne bolo účinnejšie než užívanie dvakrát denne. Mikrobiologická analýza črevnej mikroflóry dokázala taktiež potlačenie kvasinkovej infekcie spôsobenej Candida albicans.

Lactobacillus LA-5 a Bifidobacterium BB-12 znížili dobu trvania hnačky 12

V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii 101 turistov navštevujúcich na 15 dní Egypt dostávalo 1 kapsulu s každým jedlom. Užívanie sa začalo 7 dni pred odchodom a ukončilo sa 4 dni po odchode. Sledovala sa frekvencia hnačky a prítomnosť sprievodných príznakov.

Podávanie LA-5 a BB-12 viedlo k výraznému zníženiu frekvencie výskytu hnačky cestovateľov ako aj potlačeniu sprievodných symptómov u skupiny turistov užívajúcich probiotiká. Iba u 46% turistov ktorí dostali hnačku a užívali probiotiká bolo jej trvanie dlhšie ako jeden deň. Hnačka trvajúca dlhšie ako jeden deň sa zistila u 68% hnačkujúcich turistov neužívajúcich probiotiká.

Hnačka – probiotiká pomôžu

Hnačka vzniká spravidla v situácii, keď sa telo potrebuje rýchlo zbaviť nejakej nevhodnej potravy. Jednorazová hnačka spravidla vyrieši problém a všetko je v poriadku. Ak ale hnačka pretrváva, navštívte lekára. Neodporúčame žiadnu samoliečbu.

Hnačka má význam, neblokujte ju zámerne. Telo sa tak snaží zbaviť sa niečoho, čo rozpoznalo ako škodlivinu.

Hnačka však z organizmu často odstráni aj veľa vody a niektoré minerály či vitamíny. Preto je vhodné ihneď začať užívať probiotiká. Pri hnačkách sa osvedčil Nutrolin B. Probiotiká v ňom obsiahnuté rýchlo normalizujú črevnú mikroflóru. Navyše Nutrolin B obsahuje aj vitamíny zo skupiny B, ktoré probiotiká potrebujú pre svoj rast. 

Probiotiká skrátia prejavy hnačky a následky na minimum

V prípade, že chcete hnačke predísť, je vhodné siahnuť po probiotikách Probio-fix, osvedčili sa ako vhodná prevencia hnačiek cestovateľov.