Alergia

Alergia je neprimeraná (obranná) reakcia imunitného systému na látky nachádzajúce sa prirodzene v našom okolitom prostredí. Látky vyvolávajúce alergickú reakciu označujeme ako alergény. Alergény nie sú škodlivé, ale imunitný systém alergika ich za škodlivé pokladá. Pri kontakte s alergénom sa alergikom v tele zvýši vyplavovanie histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické príznaky. Charakteristické pre alergiu je kýchanie, riedky, vodnatý výtok z nosa a svrbenie nosa a očí. V extrémnych prípadoch, akým je napríklad anafylaktický šok, môžu príznaky alergie viesť až ku smrti pacienta.

Počet alergikov alarmujúco narastá. Podľa najnovších prieskumov sa výskyt alergií zvyšuje na celom svete. Alergia ovplyvňuje 30 -35 % celosvetovej populácie v niektorom štádiu života. Najvýraznejšie sú alergiami postihnuté deti. Na vzniku alergií sa podieľajú viaceré faktory, ako napríklad genetika, stravovacie návyky, prehnaná hygiena, znečistené životné prostredie a ďalšie.

Základné typy alergií:

  • Atopický ekzém
  • Peľová alergia (alergická – senná nádcha, zápal spojiviek)
  • Alergie na potraviny, zvieratá, lieky a ďalšie alergény
  • Alergická astma

Čo je to atopický ekzém? Atopický ekzém je dlhodobé kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým deti a mladistvých. Prejavuje sa nadmerne vysušenou pokožkou, čo spôsobuje svrbenie a ďalšie kožné defekty. Vzniká na základe genetickej predispozície. Deti, ktoré postihuje, sú náchylnejšie aj na iné alergické ochorenia a prieduškovú astmu. V praxi sa preukázalo, že atopia sa vyskytuje častejšie u detí, ktoré nemajú v poriadku črevnú mikroflóru. Ak je jeden z rodičov alergik alebo atopik, odporúča sa matke užívať probiotiká aspoň pol roka pred pôrodom. Dieťa by malo užívať probiotiká aspoň pol roka po pôrode. Takýmto spôsobom sa môže výrazne znížiť pravdepodobnosť, že bude mať dieťa atopiu/alergiu. Probiotiká majú v tomto ohľade najlepší efekt na malé deti, ktoré ešte nemajú plne vyvinutú imunitu. Účinnými sa ukazujú byť najmä Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis BB-12. Tieto dva kmene sú odporúčané aj svetovou odbornou organizáciou pre probiotiká a sú dostupné aj v SR.

Majú probiotiká vplyv na sennú nádchu? Podľa najnovších výskumov môžu probiotiká pomôcť dostať sa cez obdobie sennej nádchy omnoho pohodlnejšie. V 17 z 23 štúdií, ktoré spolu skúmali viac ako 1900 pacientov s peľovou alergiou sa potvrdil pozitívny vplyv probiotík. V štúdiách boli použité baktérie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Pacienti dlhodobo užívajúci spomínané probiotiká potvrdili klinicky ľahší priebeh a menej symptómov sennej nádchy, ako pacienti užívajúci placebo.

Ak by ste chceli začať užívať probiotiká ako formu liečby alergie, nebránia vám v tom žiadne negatíva spojené s užívaním probiotík. V skutočnosti vám probiotiká môžu veľmi výrazne zlepšiť zdravie v rôznych oblastiach vrátane alergických prejavov.