Vplyv probiotík na vstrebávanie vitamínov a minerálov

Výskumy v oblasti probiotík odhaľujú čoraz viac pozitívnych účinkov spôsobených konzumáciou probiotických baktérií.

Najnovšie skúmajú užívanie probiotík pri regulácii hladiny , a to naviazaním estrogénu na cholesterol v čreve, čo zabraňuje zvýšenie jeho hladiny nad hodnoty normálu.

Zdravá črevná flóra je tiež základom pre syntézu a vstrebávanie vitamínu B1, B3, B6 a biotínu a vitamínu K a jej správne fungovanie umožňuje vstrebávanie minerálov, predovšetkým železa a vápnika. Dostatočný prísun a vstrebávanie vitamínov z radu B a minerálov má veľký význam pri prevencii rôznych chorôb.

Probiotiká znížia stres

S probiotikami si lepšie poradíte so stresom. Či ste žena pracujúca na zodpovednej pozícii, matka starajúca sa o deti alebo šéf nadnárodnej korporácie, musíte sa naučiť žiť s vysokou dennou "dávkou" stresu. V krátkodobom zaťažení stresom môže stres u niektorých ľudí výrazne zvýšiť váš výkon. No ak je stres dlhodobý, zaťažuje organizmus. Stres má potenciál zapríčiniť vážne zdravotné problémy. Keď človek pracuje v strese dlhodobo, núti svoje telo "ísť na doraz".

Je to podobné, ako keby sme nejaký stroj pustili na vyšší výkon, než na aký je určený. Nejaký čas by podával taký stroj vyšší výkon. Ale náhle by niečo zlyhalo – zhorel by elektromotor, poškodila by sa niektorá súčiastka nadmerným tepelným zaťažením. Podobne pracuje aj organizmus človeka, ktorý je trvalo v strese. Zlyhá skôr, než by musel.

Následky stresu sa najčastejšie ako prvé prejavia na vašom zažívacom ústrojenstve. Jedným z najrozšírenejších syndrómov je . Tento účinok stresu bol všeobecne pomenovaný ako stresom spôsobené tráviace problémy. Samozrejme, človek, ktorý trvale žije v strese, nemusí mať výrazné zažívacie problémy. No býva narušená črevná mikroflóra – ľudia v trvalom strese sa spravidla nestravujú zdravo a nedodržiavajú ani pitný režim. Pritom práve upozorňujú, že pre to, aby v čreve prežili sú nutné aj konkrétne stravovacie návyky (dostatok vlákniny, mliečne výrobky, pitný režim, pravidelné jedenie).

Stres oslabuje – už tým, že zhoršuje kvalitu črevnej mikroflóry. A naopak – zažívacie problémy sú často dôvodom vzniku ďalšieho stresu. Vzniká tak pozitívna spätná väzba, ktorá udržiava nesprávny kolobeh.

Užívanie probiotík v strave, či probiotických suplementov, priamo podporí váš zažívací systém. Môže teda byť prvým krokom v prerušení nezdravého cyklu, kedy človek nevie, ako ukončiť trvalý "kolotoč" stresu. 

Úloha probiotík pri zvládaní stresu

Stres je všadeprítomným javom, ktorý sa v poslednej dobe začína považovať už za civilizačnú chorobu.

Stres môže byť do istej miery produktívnou silou, ktorá povzbudzuje k činnosti, no po prekročení určitej hranice sú jeho následky deštruktívne. U každého jedinca je miera únosnosti rôzna, preto môže stres u niekoho vyvolať negatívne odozvy organizmu už pri menšom zaťažení.

Dôsledky stresu sa prejavujú rôzne. Medzi jeho prvé príznaky však najčastejšie patria žalúdočné problémy. Dlhodobý nezvládaný stres môže viesť až k chronickej zápche, v opačných prípadoch k hnačke, čo je časté pri náhlom návale stresu.

Probiotiká pozitívne vplývajú nielen na trávenie a uľahčenie vnútorných tráviacich procesov, avšak je vedecky dokázané, že pri dlhodobom užívaní dokážu výrazne zmierniť tieto nežiaduce prejavy stresu a posilniť organizmus v jeho úspešnom zvládaní.

Probiotiká prijímané či už vo forme probiotických potravín alebo probiotických doplnkov výživy sú neoceniteľnou pomocou pre zdravie ľudí vystavených stresu.