Probiotiká u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou

Probiotiká. V latinčine ich názov znamená „pre život“. Sú to zdravé živé organizmy, ktoré poskytujú hostiteľovi úžitok. Podľa vedeckých štúdií môžu znamenať nádej aj pre deti, ktoré sa narodili s extrémne nízkou hmotnosťou.

Výsledky boli prezentované v mnohých pediatrických spoločnostiach po celom svete a jasne hovoria v prospech „dobrých baktérií.“ Novorodenci, ktorí ich dostávali mali lepšie prírastky na váhe. V stave, kedy deti od smrti delí len pár gramov, je to obrovský objav.

Väčšinou sa u probiotík skúma ich efekt na zdravie zažívacieho traktu a fungovanie imunity. Výskum vplyvu probiotík však prebieha aj pri deťoch s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Pozoruje sa účinok a hlavne bezpečnosť používania probiotík u malých pacientov.

Tím vedcov z niekoľkých krajín a medicínskych centier sa rozhodol skúmať účinok doplnkov s probiotikami. Vybrali si skupinu detí narodených s hmotnosťou 1 kilogram alebo menej. Novorodenci boli kŕmení enterálne, teda cez zavedenú sondu a dostávali umelú výživu. Tí, ktorí v potrave dostávali aj probiotiká, boli schopní priať viac výživy za jeden deň. Rástli rýchlejšie a pri liečbe spotrebovali menej liekov ako deti bez podávania probiotík.

Ďalší výskum hovorí o päťdesiatich novorodencoch, ktorí dostávali mix dvoch probiotických kmeňov. Podávalo sa im 500 miliónov baktérií Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium infantis v enterálnej výžive jedenkrát denne. Päťdesiatjeden detí dostávalo výživu bez probiotík. Výsledky jednoznačne hovoria v prospech probiotickej skupiny. Deti s probiotikami priberali lepšie a priemerné množstvo prijatej výživy bolo väčšie. Podľa doktora Al – Hosni z univerzity v Saint Louis, probiotiká nespôsobili žiadne komplikácie. Nemajú podiel na vzniku sepsy alebo nekrotizujúcej enterokolitídy. Nepreukázali sa ani žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Probiotický kmeň študovaný v tomto výskume sa nachádza aj v probiotickom doplnku Probio-fix Inum®.

„Tieto zistenia jasne naznačujú, že dopĺňanie probiotík do entrálnej výživy hrá dôležitú úlohu v tolerancii výživy a vstrebávaní živín.“ Hovorí doktor Al – Hosni. „Zlepšené prijímanie výživy a vstrebávanie živín vedie k lepšiemu priberaniu na váhe u extrémne nezrelých detí.

Doktor Al – Hosni uzatvára, že budú potrebné rozsiahlejšie klinické pokusy. Je potrebné lepšie preukázať bezpečnosť a účinnosť probiotík v entrálnej výžive u tejto skupiny detí.