Klinické štúdie LA-5® a BB-12®
Priaznivé účinky probiotických kmeňov LA-5® a BB-12® sa opísali v mnohých klinických štúdiách. V tomto článku nájdete ich prehľad.
Akútna hnačka detí
Pridanie BB-12® a S. thermophilus TH-4 viedlo k redukcii incidencie hnačky spôsobenej rotavírusovou infekciou, ako aj k zníženiu prenosu rotavírusu. Zatiaľ čo medzi deťmi vo veku 5-24 mesiacov užívajúcimi bežnú detskú výživu po dobu 17 mesiacov došlo k 31% výskytu hnačky a 39% detí prenášalo rotavírus, u detí, ktoré dostávali detskú výživu s pridaním probiotík sa hnačka vyskytla iba u 7% detí a len10% detí prenášalo rotavírus (Saavedra, Bauman et al. 1994). Výskyt hnačky, počet stolíc, konzistencia stolice, zmeny črevných pochodov a podráždenia kože od použitých plienok sa sledovali na nekojených de ťoch navštevujúcich jasle, ktoré dostávali bežnú det skú výživu alebo detskú výživu s pridaním BB-12® a S. thermophilus TH-4. Pridanie BB-12® k detskej výžive viedlo k prijateľnejším črevným pochodom, nižšiemu výskytu tuhej stolice, k menšej dennej frekvencii vyprázdňovania a k nižšiemu výskytu podráždení kože od používaných plienok (Saavedra, Abi-Hanna et al. 1998).
Tretina detí vo veku 6-36 mesiacov neužívajúcich detskú výživu s pridaním BB-12® mala 4-násobný nárast protilátok proti rotavírusom, čo naznačuje ich subklinickú rotavírusovú infekciu. U väčšiny detí uží vajúcich probiotiká nedošlo k zmene hladín antirotavírusových protilátok. Vyskytujúca sa hnačka bola hlavne bakteriálneho pôvodu a iba 3 z 81 hnačko vých epizód bolo rotavírusového pôvodu (Phuapradit, Varavithya et al. 1999). U detí vo veku 4-10 mesiacov neužívajúcich pro biotiká sa zistilo väčší počet dní s horúčkou, viac dní s hnačkou, pričom sa hnačka vyskytovala častejšie a trvala dlhšie v porovnaní s deťmi užívajúcimi probiotiká (Weizman, Asli et al. 2005). Podobne u dojčiat mladších ako 8 mesiacov neužívajúcich probio tiká sa zistil väčší počet hnačkových epizód (39%) v porovnaní s dojčatami užívajúcimi výživu s probiotikami (28%), ako aj celkovo väčší počet dní s hnačkou (Chouraqui, Van Egroo et al. 2004).
Chronická obstipácia a zlepšenie črevného prostredia starších pacientov
Šesťtýždňovou konzumáciou stravy s pridanými probiotickými kmeňmi sa dosiahlo výrazné zlepšenie črevného komfortu, zlepšili sa prirodzené tráviace pochody, pravidelnosť vyprázdňovania, a užívanie probiotík LA-5® a BB-12® môže viesť prakticky k úplnému vylúčeniu používania laxatív u starších a imobilizovaných pacientov (Alm, Ryn-Kjellen et al. 1993).
Sledovaní dlhodobo hospitalizovaní pacienti vo veku 50-93 rokov, podobne ako starší ľudia vo všeobecnosti, mali nízky počet bifidobaktérií a veľké množstvo klostrídií v stolici. Po 2 týždňoch užívania jogurtu s BB-12® došlo k výraznému zvýšeniu obsahu bifidobaktérií a k poklesu Peptostreptococcaceae, Veillonellae a stafylokokov. BB-12® predstavoval 10% celkovej črevnej mikroflóry.
Podávanie BB-12® vo forme jogurtu môže viesť k ovplyvneniu zloženia črevnej mikroflóry starších pacientov, avšak zistená zmena sa udržiavala iba počas konzumácie probiotického jogurtu (Matsumoto and Tadenuma 2000).
Po dvojtýždňovej konzumácii jogurtu s obsahom BB-12® geriatrickými dlhodobo hospitalizovanými pacientmi s priemerným vekom 78 rokov došlo k funkčnej obnove mukózy (nárast polyamínov), ako aj k potlačeniu črevnej zápalovej odpovede (pokles haptoglobínu) a mutagénnosti stolice. Konzumácia jogurtu obsahujúceho BB-12® viedla u starších dlhodobo hospitalizovaných pacientov k zlepšeniu črevného prostredia a potlačeniu existujúcich zápalových procesov v čreve (Matsumoto, Ohishi et al. 2001).
Obnova črevnej mikroflóry po užívaní antibiotík
Tráviaci trakt jedincov dostávajúcich k antibiotiku taktiež probiotikum v kapsulách sa po užívaní antibi otík rekolonizoval rýchlejšie ako u tých, ktorí dostá vali placebo. Užívaním probiotík sa dosiahol taktiež nižší výskyt hnačiek. Potvrdilo sa, že probiotické baktérie sú účinné pri obnove mikroflóry počas a po užívaní antibiotík (Black, Einarsson et al. 1991). Podobné výsledky sa dosiahli s jogurtom obsahujúcim taktiež BB-12®, pričom obsah črevných laktobacilov a bakterioidov sa neznižoval počas užívania antibiotík iba u jedincov dostávajúcich k antibiotiku taktiež probiotikum (Sullivan, Barkholt et al. 2003). Užívaním probiotík počas antibiotickej liečby sa dosiahol taktiež nižší výskyt kolonizácie baktériou Clostridium difficile, ktorá je príčinou následných hnačiek. Iba 18% probiotickej skupiny užívajúcej probiotikum v kapsulách obsahujúcich LA-5® a BB-12® bolo kolonizovaných C. difficile v porovnaní s 41% jedincov v placebo skupine (Nord, Lidbeck et al. 1997).
Hnačka cestovateľov
Výsledkom podávania LA-5® a BB-12® (3 kapsuly denne) bolo výrazné zníženie výskytu hnačky cestovateľov u turistov navštevujúcich 2 týždne Egypt, ako aj potlačenie sprievodných symptómov. Zistila sa
39% ochrana proti výskytu hnačky v porovnaní s placebom (Black, Anderson et al. 1989). Iba u 46% turistov navštevujúcich na 15 dní Egypt, ktorí dostali hnačku a užívali probiotiká 1 kapsulu s kaž dým jedlom, bolo jej trvanie dlhšie ako jeden deň. Hnačka trvajúca dlhšie ako jeden deň sa zistila u 68% turistov neužívajúcich probiotiká (Black 1996). U turistov navštevujúcich Tunis sa zistilo, že podávanie 3 kapsúl denne je účinnejšie pri znižova ní výskytu hnačky cestovateľov než užívanie dvakrát denne. Mikrobiologická analýza črevnej mikroflóry dokázala taktiež potlačenie kvasinkovej infekcie spôsobenej C. albicans (Black, Andersen et al. 1995).
Laktózová intolerancia
Zistilo sa, že jedine konzumácia jedál obsahujúcich LA-5® viedla k zníženiu tvorby vodíka v dychu je dincov s intoleranciou laktózy, čo naznačuje štatisticky preukazne lepšie trávenie laktózy. Zároveň došlo k odstráneniu symptómov neznášanlivosti laktózy u všetkých sledovaných jedincov (Lin, Savaiano et al. 1991). Podobné zlepšenie sa zistilo, ak sa LA-5® užíval v acidofilnom mlieku (Mustapha, Jiang et al. 1997). Uvedené výsledky potvrdili degradáciu laktózy pomocou LA-5® in vitro (Jiang and Savaiano 1997).
Hladina cholesterolu
In vitro štúdium asimilácie cholesterolu probiotickými baktériami vrátane LA-5® a BB-12® dokázalo, že úbytok cholesterolu v prítomnosti probiotických baktérií nebol spôsobený absorpciou cholesterolu pro biotickými baktériami, ale je výsledkom dekonjugá cie so žlčovými kyselinami vďaka aktivite prítomných probiotických baktérií (Klaver and van der Meer 1993). Tieto in vitro výsledky sa potvrdili aj in vivo, keď po 4 týždňoch užívania probiotického prepará tu obsahujúceho LA-5® a BB-12® diabetickými pacientmi 2. typu došlo k 20% poklesu hladiny celkového sérového cholesterolu (Obradovic, Curic et al. 1996).
Chronická vulvovaginitída
V cross-over štúdii trvajúcej 1 rok sa zistilo, že denné užívanie jogurtu obsahujúceho LA-5® potláča vaginálnu kolonizáciu a infekciu kvasinkou C. albi cans, pričom došlo k trojnásobnému poklesu vaginálnej kvasinkovej infekcie (Hilton, Isenberg et al. 1992).
Onkológia
Probiotické kmene LA-5® a BB-12® produkujú látky, ktoré majú silné protizápalové a antimutagénne vlastnosti (Klaver and van der Meer 1993; Lo, Yu et al. 2002; Lo, Yu et al. 2004; Matsumoto and Benno 2004), in vitro inhibujú rast a delenie rakovinových buniek myší (Abd el-Gawad, el-Sayed et al. 2004; Roller, Rechkemmer et al. 2004), znižujú počet nádorov potkanov v porovnaní s kontrolou (Femia, Lu ceri et al. 2002) a inhibujú taktiež rast a delenie ra kovinových buniek pochádzajúcich z karcinómu prsníka (Biffi, Coradini et al. 1997). Uvedené výsledky zistené in vitro a na zvieracích modeloch, či tkanivo vých kultúrach sa predbežne testovali aj in vivo.
V randomizovanej dvojito zaslepenej placebom kontrolovanej štúdii na 30 neutropenických pacientoch, ktorý sa podrobovali cytoreduktívnej chemoterapii z dôvodu akútnej leukémie sa probiotikum obsahujúce LA-5® a BB-12® podávalo 30 dní od začiat ku chemoterapie (3x denne 2 kapsule obsahujúce 4×109 životaschopných buniek). Zisťovalo sa oddialenie výskytu infekcií. Podávaním probiotických kmeňov LA-5® a BB-12® sa dosiahlo preukazné oddia lenie výskytu horúčok (z 8 na 10 dní v priemere), čo zvyšuje pravdepodobnosť prežitia u týchto pacientov, ktorí sú extrémne náchylní na infekcie (Ellegaard, Peterslund et al. 1992)
Pooperačné komplikácie a rekon valescencia chirurgických pacientov
V randomizovanej dvojito zaslepenej placebom kontrolovanej štúdii sa zistilo, že podávanie synbiotického preparátu obsahujúceho probiotické kmene LA-5® a BB-12® kriticky chorým pacientom môže viesť k významnej zmene mikrobiálneho zloženia tráviaceho traktu, avšak tieto pozitívne zmeny sa počas dvojtýždňového sledovania neprejavili klinicky (Jain, McNaught et al. 2004). V ďalšej štúdii sa zistilo, že aplikáciou optimalizovaného programu starostlivosti, ktorý zahŕňal užívanie probiotík zahájené už pred operáciou (LA-5® a BB-12®), došlo k zlepšeniu rekonvalescencie pacientov po resekcii čreva (Anderson, McNaught et al. 2003). Avšak iná štúdia ukázala, že užívanie synbiotika s obsahom LA-5® a BB-12® sa neprejavilo v zmene črevnej bariéry u chirurgických pacientov. Nedošlo k ovplyvneniu bakteriálnej translokácie a septických komplikácií chirurgických pa cientov (Anderson, McNaught et al. 2004).
Infekcia Helicobacter pylori
Predbežné výsledky z humánnych klinických štúdií naznačujú, že probiotiká síce neodstránili patogén, potlačili však jeho rast a vzniknutý zápal žalúdka. Miesto probiotík pri liečbe infekcie H. pylori je hlavne pri zvyšovaní „compliance“ pacienta najmä vďaka odstráneniu vedľajších účinkov počas eradikačnej liečby. Probiotiká môžu ovplyvňovať sa motnú infekciu H. pylori, pričom sa taktiež zistil ich preventívny účinok voči infekcii H. pylori (Gotteland, Cruchet et al. 2005).
Zistilo sa, že podávanie LA-5® a BB-12® je účinné v potláčaní infekcie H. pylori. Šesťtýždňové užívanie LA-5® a BB-12® viedlo k výraznej redukcii množstva H. pylori dokázaného pomocou stanovenia urázovej aktivity u 70 asymptomatických dobrovoľníkov infikovaných H. pylori. Biopsie niektorých častí žalúdka ukázali signifikantne znížený obsah H. pylori ako aj menší rozsah zápalu žalúdka v porovnaní s placebom. Užívanie probiotík neviedlo k eradikácii H. py lori, avšak popísané potlačenie infekcie a udržiavanie nižších koncentrácií H. pylori je pravdepodobne výsledkom imunostimulačných vlastností použitých probiotických kmeňov (Wang, Li et al. 2004).
Preukazne viac pacientov ukončilo týždňovú eradikačnú terapiu H. pylori ak k štandardnej liečbe užívali LA-5® a BB-12® (67% vs. 44%). V skupine užívajúcej probiotiká sa znížil aj výskyt bežne sa vyskytujú cich vedľajších účinkov terapie, ako je zvracanie, zápcha, hnačka, čí kovová chuť v ústach. Úspešnosť eradikácie H. pylori bola preukazne vyššia v lieče nej skupine užívajúcej probiotiká. Eradikačná tera pia spôsobuje pokles bifidobaktérií v stolici. Avšak po štvortýždňovom podávaní probiotík došlo k obnove percentuálneho zastúpenia bifidobaktérií medzi anaeróbmi prítomnými v stolici pacientov (podrobnejšie v inej kapitole) (Sheu, Wu et al. 2002).
Ulcerózna kolitída a pouchitída
Vytvorenie ileo-pouch anastomózy predstavuje od roku 1980 dobre známy chirurgický postup usku točnený za účelom vytvorenia funkčného panvového rezervoáru po kolektómii (odstránenie hrubého čreva a/alebo jeho povrchu v oblasti análneho sfinktera), v prípade chronickej ulceróznej kolitídy. Hlav ným problémom tohto zákroku je akútny a chronický zápal ileo-pouchu pouchitída, u viac ako 60% pa cientov, ku ktorému dôjde v istom čase po operácii. Jednou z príčin tejto pooperačnej komplikácie je porušenie mikrobiálnej ekológie v tejto časti čreva.
Experimentálne sa dokázalo, že LA-5® a BB-12® sú v kombinácii s prebiotikom účinné v redukcii experimentálne navodenej kolitídy u potkanov (Schultz, Melchner et al. 2002), pritom sa na molekulárnej, ako aj histologickej úrovni dokázalo zvýšenie diverzity črevnej mikroflóry a potlačenie zápalu čreva (Schultz, Munro et al. 2004). V randomizovanej dvojito zaslepenej placebom kontrolovanej štúdii u 16 operovaných pacientov s vy tvoreným ileálnym pouchom po odstránení hrubého čreva z dôvodu ulceróznej kolitídy sa zistilo, že len živé probiotické baktérie LA-5® a BB-12® sú účinné v redukcii počtu stolíc u pacientov s pouchitídou (Laake, Bjorneklett et al. 1999). Endoskopia ukázala, že LA-5® a BB-12® zlepšujú stav pacientov s pouchitídou potlačením existujúceho zápalu. Počas liečby sa u 60% pacientov zvýšil počet prítomných bifidobaktérií (Laake, Line et al. 2003). Vplyvom probiotík došlo k preukázateľnému zníženiu nedobrovoľnej defekácie, úniku stolice, abdominálnych kŕčov (kategória I), počtu a konzistencie stolíc (kategória II) a konzistencie mucínu a nutkaní na stolicu (kategória III). Pritom nedošlo k preukázateľným zmenám kolonizácie hubami ak zmene pH obsahu čreva (Laake, Bjorneklett et al.
2005). V skupine pacientov užívajúcich LA-5® a BB-12® došlo k výraznému zlepšeniu stavu pouchitídy na úro veň, ktorá sa považuje za neaktívny stav pouchitídy, hoci nedošlo k preukazným histologickým zmenám (Laake, Line et al. 2004).
Atopická dermatitída
Podávaním BB-12® dochádza k redukcii rozsahu a závažnosti atopického ekzému dojčiat prostredníctvom zmiernenia alergického zápalu (podrobnejšie v inej kapitole) (Isolauri, Arvola et al. 2000). Uvedené výsledky predstavovali prvý klinický dôkaz, že špecifické probiotické kmene sú schopné upraviť zmeny spôsobené alergickým zápalom. Tieto výsledky naznačili, že probiotiká môžu ovplyvniť zápalovú odpoveď aj mimo čreva a priaznivo pôsobiť v období, keď formujúci sa imunitný systém prichádza do kontaktu s novými antigénmi.
Podávanie BB-12® upravuje zloženie črevnej mikroflóry počas prechodu na pevnú stravu spôsobom, ktorý prispieva k zmierneniu symptómov atopického ekzému (podrobnejšie v inej kapitole) (Kirjavainen, Arvola et al. 2002).
Záver
Cieľom tohto príspevku je viac-menej vyčerpá-
vajúcim spôsobom ukázať na príklade jedných z najštudovanejších a v praxi najpoužívanejších pro biotických kmeňov, rozsah aktuálneho stupňa poznania, aby si bolo možné predstaviť nesmiernu šírku základného výskumu, ktorá sa uskutočňuje s cieľom charakterizovať uvedené probiotické baktérie najmä v ich vzťahu k hostiteľovi. Následné placebom kontrolované klinické štúdie dokumentujú účinok LA-5® and BB-12® na ľudské zdravie.
Hoci existujú zdraviu prospešné účinky probiotic kých kmeňov, ktoré sa prejavujú generalizovane u konzumentov bez ohľadu na ich vek, či zdravotný stav, konkrétne klinické účinky a ich rozsah sú závis lé od použitého kmeňa, čo je zrejmé aj z vyššie uvedených faktov. Na skutočné pochopenie mechaniz mov účinku a spôsobu pôsobenia konkrétnych pro biotických baktérií sú nutné ďalšie sledovania, ktoré časom prinesú hlbšie pochopenie miesta probiotík v liečebných postupoch, ako aj vzťahu makroorga nizmov a mikroorganizmov.
Kombinácia týchto dvoch probiotických kmeňov sa nachádza v prípravku Probio-fix®.
Doc. RNDr. Miloš Mikuš, CSc.
Ing. Gabriela Butášová
S&D Pharma Ltd., S&D Pharma Slovakia, Šaštínska 24, 84105 Bratislava