Únava u atlétov

Mnoho výkonných športovcov sa trápi s neprestávajúcou únavou. Veľa z nich ani netuší, že môžu mať imunitný defekt, spôsobený rôznymi príčinami. Liečba pritom nemusí byť ani taká zložitá. Na poli alternatívnej medicíny sa v posledných rokoch objavuje riešenie v podobe probiotických doplnkov.

Probiotiká pomáhajú bojovať s chorobami tým, že zlepšujú rovnováhu baktérií v čreve. To je tvrdenie novej austrálskej štúdie, ktorá skúmala 27 dobre trénovaných rekreačných atlétov. Deväť z nich navštívilo športovú kliniku. Sťažovali sa na únavu, opakujúce sa zápaly hrdla, oslabenú výkonnosť. Zvyšných osemnásť atlétov poslúžilo ako zdravá „kontrolná“ skupina.

Únava atlétov preukazuje známky znovu aktivovanej infekcie Epstein – Barrovej vírusom (EBV). Je to celkom bežný vírus, ktorý normálne nespôsobuje žiadne príznaky ochorenia. Športovci takisto preukázali značné oslabenie funkcií krvných buniek T – lymfocytov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v imunitnej obrane tela. „Pohľad na záznamy chorôb športovcov s únavou preukazujú črty zhodné so syndrómom reaktivovanej EBV infekcie,“ komentujú výskumníci. Atléti s únavou mali omnoho častejšie obdobia príznakov infekcií horných dýchacích ciest. V porovnaní so zdravou kontrolnou skupinou tieto epizódy trvali omnoho dlhšie. Zvyčajne ich postihli v najnevhodnejšom čase. V období intenzívneho tréningu.

Všetci atléti brali probiotické doplnky s baktériami Lactobacillus acidophilus v priebehu štyroch týždňov. Na konci mesiaca sa množstvo T – buniek v krvi u športovcov s únavou vyšplhalo späť na úroveň zdravých atlétov. Takisto preukázalo významné zníženie dôkazov prítomnosti EBV infekcií.

Lactobacillus acidophilus začali brať aj zdraví športovci. Je povzbudivé, že po mesačnom užívaní sa zlepšili imunitné funkcie aj im.

Výskumníci sa domáhajú rozsiahlejších, predĺženejších štúdií na podporu svojich zistení. Štúdia je zatiaľ prvá, ktorá skúma možnosť liečenia nedostatku T- buniek prostrednícvom probiotík. Výsledky sľubujú veľa. Lactobacillus acidophlilus prináša prvý dôkaz pozitívneho terapeutického zvratu v tejto súvislosti. Spomínané probiotikum nájdete v doplnku stravy s názvom Probio-fix® alebo Lactoflor. Spolu s Lactobacillus acidophilus sa v týchto doplnkoch vyskytujú aj iné probiotické kmene. Poslúžia pri zlepšení funkcií imunitného systému a črevného traktu. Majú dôležitý pozitívny vplyv na celkové zdravie. Pomáhajú liečiť mnohé ochorenia.