Probiotiká pre kulturistov

Moderná doba prináša moderné vymoženosti. Pre bežných ľudí rovnako ako aj pre vrcholových športovcov. Kulturisti nikdy nemali toľko príležitostí dosiahnuť vyššiu hmotnosť a výkonnosť ako v súčasnosti. V prirodzenom prostredí existuje veľa rôznych látok, ktoré im pomáhajú dosiahnuť náročné ciele. Vhodne zvolené výživové doplnky v jedálnom lístku môžu spraviť zázraky. A tak vrcholoví kulturisti dnes dokážu výrazne posúvať hranice svojho maxima.

Probiotiká sú jedným z elementov, ktoré môžu byť pre tento šport veľmi užitočné. Vo vedeckom svete je už roky známe, že pomáhajú pri znižovaní telesnej hmotnosti. Probiotiká sa používajú po chirurgických zákrokoch, ktoré majú pomôcť chorobne obéznym ľuďom. V súvislosti s kulturistikou je táto informácia trochu mätúca. Na prvý pohľad sa môže sa zdať, že užitočné baktérie znamenajú pre športovcov poriadnu pohromu. Napriek tomu im probiotiká pomáhajú dosahovať želanú telesnú hmotnosť.

Ako? Kulturisti používajú na dosiahnutie svojich cieľov dve základné metódy. Okrem pravidelného tvrdého tréningu majú špeciálne upravenú stravu. Vo svojej strave si starostlivo vyberajú živiny a snažia sa dodržať ich presne vyvážený pomer. Pri takomto striktnom type diéty extrahujú určité látky, ktoré sú pre život nevyhnutné. Dokonca aj najmenší odklon od optimálnej výživy môže zmariť celkový efekt.

Bežný človek si sotva dokáže predstaviť, akú disciplínu si takýto životný štýl vyžaduje. Navyše je nesmierne zložité určiť, koľko čoho naše telo presne dostáva. Jednoducho nemôžeme počítať hodnotu všetkých živín, ktoré jeme. Ľudské telo nie je vždy stopercentne výkonné a niektoré živiny dokonca naplno neabsorbuje.

Kulturisti sú schopní zaznamenať najväčší úspech ak môžu stráviť všetky živiny, ktoré konzumujú. Čím sú metabolické procesy účinnejšie, tým viac budú svaly z určitej potravy profitovať. Preto sa kulturisti snažia maximalizovať účinky svojej starostlivo stráženej diéty.

Čo teda môžu kulturistom probiotiká priniesť? V podstate je spôsob ich fungovania veľmi jednoduchý. Probiotiká maximalizujú schopnosti zažívacieho systému nasledujúcimi spôsobmi:

  • Podporujú funkciu črevného systému
  • Zvyšujú absorpciu živín do buniek tela
  • Menej kvalitné živiny prispôsobujú pre metabolické použitie
  • Zlepšujú celkovú schopnosť tela v boji proti chorobám a alergiám
  • Zachovávajú viac energie, ktorú kulturisti investujú do svojich tréningových aktivít

Dôvod, prečo môžu probiotiká skutočne pomôcť znižovať váhu je, že dovolia telu spotrebovať väčšinu živín, ktoré dostane. Ak sa pokúšame schudnúť, probiotiká uľahčia bunkám prijať nutričné látky a energiu. Pomôžu telu naplno využiť to, čo dostane. Aj z menšieho objemu potravy „vysaje“ potrebné živiny. Preto sa cítime nasýtení a nepotrebujeme konzumovať veľké množstvá jedla. Nezvyšujeme príjem tuku, cukru a iných zložiek, ktoré nám kazia figúru. Môžeme jesť menej bez toho, aby sme sa cítili hladní. To spôsobuje, že chudneme.

Kulturisti si nemusia robiť starosti s takýmto účinkom probiotík. Kým sa sami nepokúsia znížiť príjem kalórií, konzumácia jedla bohatého na probiotiká nebude mať nepriaznivý účinok v raste a vývoji svalov. Práve naopak. Svaly z prijatej potravy vyťažia viac.

Napriek tomu mnoho kulturistov s probiotikami váha. Je pravda, že ak je metabolický systém v perfektnom stave a funguje správne, probiotiká nebudú mať prílišný efekt pri kulturistických úspechoch. Lenže takýmto dokonalým „všestrebávajúcim“ zažívacím traktom sa môže pochváliť len mizivé percento ľudí. Probiotiká sú schopné priniesť pozitívne účinky veľkej väčšine kulturistov. Pomáhajú telu využiť každú živinu, ktorú dostáva. Tým uľahčujú a urýchľujú proces budovania svalov. Tieto baktérie sú užitočnou a účinnou cestou ako zlepšiť výkonnosť v kulturistike. Pre zlepšenie funkcií tráviaceho traktu sa väčšinou odporúča užívať laktobacily a bifidobaktérie. Okrem trávenia pomáhajú budovať silný imunitný systém. Kombinácie rôznych probiotických kmeňov v optimálnom množstve nájdete v doplnkoch Probio-fix®, Probio-fix Inum® alebo Lactoflor.