Atléti a probiotiká

Probiotiká udržujú špičkových atlétov v dobrej telesnej kondícii. Vrcholní športovci alebo vysoko aktívni ľudia potrebujú podporiť imunitný systém, aby si udržali dobré zdravie. Podľa austrálskeho výskumu si môžu pomôcť aj probiotickými doplnkami. S ich podporou lepšie zvládnu bežné infekcie bez toho, aby museli výrazne narušiť svoj tréningový plán.

Dvadsať elitných bežcov, od šprintérov až po maratóncov sa zúčastnilo štúdie Austrálskeho inštitútu športu. Experiment sa konal v zime, kedy rôzne banálne infekcie najviac narúšajú ich intenzívny tréningový program. Experti sa nazdávajú, že extrémne a intenzívne cvičenie môže utlmiť normálny imunitný systém. Atléti sú preto zraniteľní a náchylní na vírusové ochorenia.

Probiotiká sa stávajú čoraz bežnejšími v potravinových produktoch, hlavne laktobacily, ktoré sú kmeňom zabezpečujúcim kyslú chuť v jogurtoch a ostatných zakysaných mliečnych potravinách. Predpokladá sa, že posilňujú črevnú flóru a podporujú imunitný systém v boji proti chorobám.

Športovci dostávali probiotiká Lactobacillus fermnentum vo forme želatínových kapsúl plnených freeze – dried práškom (práškom získaným vymrazením, vysušením za mrazu) alebo placebo, kapsule naplnené neškodným škrobom. Lactobacillus fementum je baktéria kyseliny mliečnej. Je užitočná v liečbe hnačky a pri črevných infekciách. Nájdete ju v produkte Ellen. Aby bol test objektívny, výskumníci ani športovci nevedeli, kto užíva placebo a kto probiotiká. Obdobia s baktériami sa striedali s časovými úsekmi, kedy boli podávané škrobové kapsule.

Líder skupiny bádateľov David Pyne hovorí, že aj keď probiotiká nemali vplyv na výkonnosť atlétov, znížil sa počet ochorení dýchacieho traktu. Sedem bežcov ohlásilo problémy ako bolesti v hrdle, kašeľ, upchatý nos a kýchanie počas dní, kedy im bolo podávané placebo. Na vyjadrenie závažnosti použili vedci stupnicu s najvyššou známkou 3 a športovci určili priemernú hodnotu 1,7.

V dňoch, keď prijali kapsuly s probiotikami, ohlásili problémy len traja z bežcov. Príznaky trvali kratšie a boli podľa ich vlastného vyjadrenia oveľa menej závažné. Priemerná hodnota na stupnici bola 1,0. Krvné testy skúmali aj hladinu dôležitej molekuly imunitného systému s názvom interferón gamma. Táto molekula bojuje proti vírusovým infekciám a počas probiotickej periódy bolo jej množstvo v krvi dvojnásobné. Z výsledkov je jasné, že probiotické doplnky dokážu zmierniť príznaky chrípky a prechladnutia a skrátiť čas trvania ochorenia. Znižujú náchylnosť na bežné infekcie. Pre elitných atlétov je veľmi dôležité neprerušovať náročné tréningy v príprave na národné a medzinárodné súťaže. Preto sú pre nich probiotické doplnky v rámci prevencie chorôb dobrou voľbou. Štúdia je publikovaná v British Journal of Sports Medicine.