Depresia a probiotiká

Depresiu podnecuje široký komplex rôznych príčin a podmienok. Na základe niekoľkých výskumov sa objavili názory, ktoré tvrdia, že pri liečení ľudí trpiacich depresiou sa podceňuje vplyv výživy na tieto osoby. Ukázalo sa, že pacienti mali zvýšenú koncentráciu cytokínov, proteínov vyskytujúcich sa vo zvýšenom množstve pri rôznych zápalových ochoreniach, a stresových hormónov, narušené funkcie gastrointestinálneho systému a zníženú hladinu stopových prvkov a omega-3 mastných kyselín.

Premnoženie baktérií v tenkom čreve dokázateľne prispieva k zníženej absorpcii živín. Stres, ako jeden z hlavných faktorov depresií, je známy tým, že mení črevnú mikroflóru a znižuje množstvo laktobacilov a bifidobaktérii v čreve. Výskumy dokazujú, že výskyt baktérie v tráviacom trakte ovplyvňuje centrálny nervový systém, a to predovšetkým znížením imunity.
Keďže práve probiotiká sú schopné znižovať výskyt zápalových cytokínov, znižovať stres, zlepšovať výživu a zabezpečiť prítomnosť baktérii v tráviacom trakte, môžeme predpokladať, že sú vhodným doplnkom pri liečbe depresií.