Štíhla línia po pôrode

Dostať sa po pôrode na svoju optimálnu váhu je výzva pre veľa žien. Nie každej sa to podarí, hoci svojej postave obetuje množstvo peňazí, času aj energie. Nové výskumy však hovoria, že váhu po pôrode ovplyvňujú už faktory počas tehotenstva. Ženy, ktoré počas prvých troch mesiacov tehotenstva brali probiotiká, majú väčšiu šancu zostať štíhle aj po narodení dieťaťa.

Vedci sa nazdávajú, že bakteriálna rovnováha v čreve môže ovplyvniť vznik obezity. Probiotiká zabraňujú rastu škodlivých baktérií a tak vyvažujú hladiny mikroorganizmov v čreve. Sú súčasťou normálneho zažívacieho traktu a hrajú dôležitú rolu v kontrole zápalových procesov.

Probiotiká sú baktérie, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú bakteriálnu rovnováhu v zažívacom trakte. Neustále súťažia so škodlivými baktériami o životný priestor. Tak škodlivým baktériám probiotiká zabraňujú voľne rásť a rozmnožovať sa. Už mnoho rokov sa výskumníci snažia zistiť, aká je presná úloha probiotík pri liečbe črevných chorôb. Nedávno sa objavila teória, že správny pomer baktérií v čreve ovplyvňuje dokonca aj telesnú hmotnosť. Do praxe to prináša nové možnosti pri znižovaní váhy a množstva telesného tuku. Fínska odborníčka na výživu z univerzity v Turku prezentovala svoje zistenia na Európskom kongrese obezity. „Výsledky štúdie o dopade probiotík v dietetickom poradenstve pri tučnote sú povzbudivé. Ženy, ktoré dostávali probiotiká sa mali lepšie. Jeden rok po narodení dieťaťa mali nižšiu úroveň centrálnej obezity. Rovnako nižšia bola percentuálna hladina telesného tuku.“ uzatvára.

O centrálnej obezite hovoríme vtedy, ak je celková tučnota kombinovaná s veľkým množstvom tuku v oblasti brucha. Považuje sa za mimoriadne nezdravú. Zistila sa u 43% žien, ktoré nebrali probiotiká, ale len u 25% žien v probiotickej skupine.

Vedci vybrali 256 tehotných žien, ktoré náhodne rozdelili do troch skupín. Dve skupiny dostávali dietetické poradenstvo. Odborníci na výživu im poskytli informácie o stravovaní počas tehotenstva, ktoré zaručí správne priberanie na váhe a zdravý vývoj plodu. Okrem toho dostávali budúce mamičky aj zdravé potraviny. Väčšinou to boli cestoviny a cereálie s vlákninou, nátierky a šalátové dressingy s mono a polynenasýtenými mastnými kyselinami. Prvá skupina si v balíčku našla navyše aj kapsuly s laktobacilmi a bifidobaktériami. Sú to nabežnejšie najbežnejšie používané probiotiká. Obsahujú ich napríklad aj v probiotiká Probio-fix®, alebo Lactoflor. Druhá skupina dostávala len napodobeniny, čiže placebo. Ženy v tretej skupine sa museli zaobísť bez poradenstva a taktiež dostávali len napodobeniny probiotických kapsúl. Podávanie probiotík pokračovalo počas celého tehotenstva až do skončenia dojčenia.

Na začiatku a na konci štúdie výskumníci zistili telesnú hmotnosť žien, zmerali im obvod drieku, hodnotu podkožného tuku a výsledky porovnali.

To, či máme nadváhu alebo sme naopak chudí môžeme vypočítať. Ak  v páse (To platí u žien. Nadváha u muža sa konštatuje pri obvode pása nad 94 centimetrov.) sa nameria viac ako 80 centimetrov, hovoríme o centrálnej obezite. Takéto hodnoty sa u 25% žien v probiotickej skupine, u 43% žien s poradenstvom bez probiotík a u 40% žien, ktoré sa stravovali podľa vlastného uváženia a nedostávali ani probiotické doplnky. Podiel telesného tuku bol u všetkých skupín takmer rovnaký: prvá skupina 28%, druhá skupina 29% a tretia skupina 30%.

Ďalšie výskumy v tejto oblasti pravdepodobne potvrdia úlohu probiotík v boji proti obezite. Obezita v tehotenstve môže mať totiž vážny a nepriaznivý účinok na matku aj na plod. Baktérie prechádzajú cez pupočnú šnúru a neskoršie dojčenietento prenos len podporuje. Výživa detí v útlom veku veľmi vplýva na riziko obezity v neskoršom živote. Táto štúdia priniesla nové dôkazy o tom, že obezite je možné predchádzať.