Probiotiká a metabolický syndróm

Nedostatok pohybu, mastná a ťažká strava, stres, znečistené životné prostredie. Ľahostajnosť k vlastnému zdraviu poskytuje tisíc príčin pre vývoj rôznych ochorení. Čoraz viac ľudí prichádza lekárovi s dlhým zoznamom zdravotných ťažkostí. Ak sa ukáže vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, nadváha a inzulínová rezistencia, hovoríme o metabolickom syndróme. Takáto kombinácia rizikových faktorov je nebezpečná. Ľahko sa môže vyvinúť cukrovka 2.typu, srdcové alebo cievne choroby.

U väčšiny existuje liečba, ktorá má šancu na úspech. Ale nezriedka so sebou nesie aj nepríjemné nežiaduce účinky. Niekedy vôbec nemusí byť úspešná. Preto sa vedci obracajú k novým možnostiam, ktoré môžu pomôcť. Jednou z nich sú probiotiká. Ak vezmeme do úvahy závažnosť týchto ťažkostí a počet ľudí, ktorí nimi trpia, sú účinky probiotík pozoruhodné. „Dobré baktérie“ dosiahli pozitívne výsledky v mnohých vedeckých štúdiách.

V Kanade prebehol výskum patentovaného kmeňa Bifidobacterium animalis subsp. lactis 420. Štúdia pozorovala ľudí konzumujúcich stravu s vysokým obsahom tuku. Stravovacie návyky im už začínali spôsobovať zdravotné ťažkosti. Niektorí sa nevyhli vážnym problémom ako sú zápaly tkanív a metabolická endotoxémia. Toto ochorenie sa ľudovo nazýva aj „vnútorná otrava krvi“. Samotný názov naznačuje, že nejde o maličkosť. Počas štúdie sa u pacientov viditeľne zredukovalo oboje, zápal endotoxémia.

Iný pokus na potkanoch dokazuje, že Bifidobacterium lactis B420 aj pri strave s vysokým obsahom tuku zlepšuje využitie inzulínu počas jedenia. Tým pozitívne vplýva na hladinu krvného cukru. Podľa výskumníkov Bifidobacterium lactis B420 mení črevnú flóru a redukuje výskyt potenciálnych zápalových molekúl v plazme. Zápalov je menej, inzulín pracuje účinnejšie. Tento kmeň funguje pri metabolickom syndróme lepšie ako ostatné probiotiká.

Podobný účinok sa potvrdil aj u myší kŕmených mastnou stravou. Probiotikum Bifidobacterium lactis B420 zlepšilo glykemický obraz, ktorý sa priblížil k hladinám u zvierat kŕmených normálne.

V sérii pokusov na myšiach kŕmených veľmi mastnou stravou, výskumníci preukázali, že podávanie probiotického kmeňa Bifidobacterim lactis B420 diabetickým myšiam zlepšuje metabolizmus glukózy, čiže upravuje jej hladinu v krvi.

Priveľa tukov v strave negatívne ovplyvňuje črevnú flóru, vyhlasujú lekári aj dietológovia. Nové testy odhalili, že Bifidobacterim lactis B420 má v porovnaní s inými probiotickými kmeňmi dôležitú úlohu v redukcii škodlivých účinkov spojených s príliš mastnou stravou a zmierňuje metabolické ochorenia.

Tento vybraný probiotický druh sa v súčasnosti používa v čerstvých zakysaných mliečnych produktoch. V mlieku sa vyskytuje prirodzene, vedcom sa ho podarilo pred niekoľkými rokmi izolovať. Od toho času prebiehajú výskumy zamerané aj na protizápalové účinky.