Infekcie močového traktu a probiotiká

Milióny pacientov na celom svete trpia infekciami močového a pohlavného traktu. Nekomplikované infekie močového traktu sa zvyknú liečiť antibiotikami. Ak však liečbu zanedbáme, môžu sa prihlásiť vážne komplikácie. Vznikajú choroby ako zápal a poškodenie obličiek, niekedy vedúce k smrti. Ženy často trápi bakteriálna vaginóza – mierna infekcia ženského genitálneho traktu. Spôsobuje náchylnosť na pohlavne prenosné choroby. Čo je však ešte závažnejšie, vaginóza zvyšuje riziko potratu po prvom trimestri tehotenstva.

Ak sa všetky tieto infekcie často opakujú, veľmi znižujú kvalitu pacientovho života. Navyše platí pravidlo – čím viac prekonaných infekcií, tým väčšia odolnosť mikróbov voči antibiotikám. Vyvíja sa dokonca rezistencia na molekulárnej úrovni. Jednoduchšie povedané, choroboplodné zárodky sa zmenia tak, že ich nedokážu zničiť ani antibiotiká, ani obranné reakcie organizmu. Preto vedci hľadajú nové liečebné postupy. Zlepšiť zdravie pacienta znamená priniesť riešenie, ktoré nežiaducimi účinkami nezhorší kvalitu pacientovho života.

Vedecké výskumy sa aj v tomto prípade zamerali na probiotiká. Niekoľko štúdií skúmalo baktérie L. rhamnosus GR-1 a L. fermentum B-54 (kmene skoro identické s kmeňom L. fermentum RC-14). Výsledky sú pozoruhodné. Vplyvom probiotík sa počet infekcií znížil zo 6 na priemerne 1,9 ročne.

Ženy, ktorým sa opakuje niektorý druh vaginózy alebo infekcia močového traktu, pili tieto probiotiká v odstredenom mlieku. Podávalo sa im dvakrát denne počas dvoch týždňov. U šiestich žien z desiatich lekári do siedmych dní odhalili vaginózu, ktorá sa navonok neprejavovala typickými príznakmi. Ďalším štyridsiatim dvom ženám pomohli L.rhamnosus GR-1 a L. fermentum RC-14 znovu získať zdravú vaginálnu flóru. Taký istý účinok sa prejavil aj v ďalšej štúdii. U žiadnej dobrovoľníčky neboli spozorované žiadne vedľajšie účinky.

Vedci stále ešte nepoznajú presný spôsob, akým probiotiká pracujú. Môžu len predpokladať, že je veľmi komplexný a zahŕňa mnoho faktorov. Laktobacily vytvárajú peroxid vodíka a ďalšie, ktoré pôsobia proti škodlivým baktériám. Sú ale veľmi špecifické. To znamená, že isté probiotiká zabíjajú iba niektoré mikroorganizmy.