Chrípka a prechladnutie

Chrípka a prechladnutie – vírusové infekcie, ktoré dokážu poriadne otráviť život. Nové poznatky v medicíne dnes ponúkajú rôzne možnosti liečby. Okrem bežných liekov je tu aj alternatíva v podobe probiotík.

Účinky probiotík sa dávno neobmedzujú len na zažívací trakt. Klinická štúdia testuje, čo prinášajú probiotiká pri chrípke a prechladnutí. Dlhodobé užívanie probiotík ovplyvňuje trvanie a závažnosť a aj vznik týchto ochorení. Dobrovoľníci v testovanej skupine boli požiadaní brať denne jednu tabletku probiotík. Doplnok obsahoval zmes Bifodobacterium longum SP07/3, B. bifidum MF 20/5 a Lactobacillus gasseri PA 16/8. Pridané boli vitamíny a minerály. Lactobacillus gasseri je súčasťou probiotického doplnku Ellen. Druhá skupina dostávala tablety obsahujúce iba vitamíny a minerály. Dva typy tabliet sa podávali dvojito zaslepenou metódou. To znamená, že dobrovoľníci ani ich lekári nevedeli, kto dostáva ktoré tablety. Vedci zisťovali typické príznaky chrípky a prechladnutia. Zamerali sa na nos, hltan a priedušky. Sledovali nápory bolestí hlavy, svalovú bolesť, horúčku alebo zápal spojoviek. Ak nastala infekcia, vedci popísali, aké baktérie sú za jej vznik zodpovedné.

Počet prípadov chrípky a prechladnutia sa vďaka požívaniu probiotík v porovnaní druhou skupinou nezmenil. Avšak, ľudia, ktorí dostávali probiotiká zvládali svoje ťažkosti lepšie. Čo sa týka imunitného systému, po dvoch týždňoch užívania sa zvýšil počet buniek schopných boja proti infekciám. (Bolo pozorované výrazné zvýšenie cytotoxických lymfocytov a supresorov CD8+).

Probiotický mix má, ako sa zdá, pozitívny účinok pri chrípke a prechladnutí. Ak zdraví ľudia berú probiotické doplnky, prekonávajú bežné vírusové infekcie oveľa lepšie. Uzdravia sa skôr a majú miernejšie príznaky.

Probiotický produkt Probio-fix Inum® môže priaznivo vplývať na imunitu. Na rozvinutie účinkov je však potrebné jeho dlhodobé užívanie.