Vplyv probiotík na imunitu

Imunotvorné a imunopodporné vlastnosti kyslo-mliečnych baktérií a potravín, ktoré ich obsahujú sú neustále objektom množstva výskumov. Jednotlivci môžu využívať ich blahodarný účinok počas rôznych období v živote.

Jedným z najuznávanejších použití probiotických baktérií je prevencia pred vznikom atopického ekzému u detí s genetickými predispozíciami na toto ochorenia. Štúdie dokazujú, že najlepší účinok sa dosiahol v prípade, keď matka už počas tehotenstva užívala probiotiká a následne začalo byť včas podávané probiotíkum novonarodenému dieťaťu.

Výrazné pozitívny účinky sú tiež všeobecne známe čo sa týka liečby a prevencie hnačky, a to špeciálne u detí infikovaných rotavírusom.

Mnoho štúdií sa zaoberalo vplyvom probiotík na lepšie zvládanie stresových situácií, ich schopnosťou pôsobiť ako prevencia infekcií močových ciest u tehotných žien a liečba pri najrôznejších alergických ochoreniach.

U starších ľudí je to predovšetkým podpora vekom oslabeného imunitného systému, čo sa prejavuje v celkovej zvýšenej kvalite ich života, a elimináciou tzv. „prírodných zabijakov“ zdravých buniek v organizme. (Zdroj: PMID: 17922968 [PubMed])

Probiotická podpora imunitného systému

Imunitný systém človeka je zložitý mechanizmus, ktorý riadi a ovplyvňuje veľké množstvo faktorov.

Niektoré faktory ako životné prostredie či nízky obsah živín v obchodoch dostupných potravinách je ťažké ovplyvniť, no faktom je, že oni ovplyvňujú vo výraznej miere obranyschopnosť ľudského organizmu, čím objektívne znižujú jeho výkonnosť.

Oslabený imunitný systém je následne náchylný podľahnúť vírusovým a bakteriálnym ochoreniam rýchlejšie. Často sa tiež vyskytuje únava, infekcie chronického charakteru, pomalé hojenia rán, alergie, či v zimnom období chrípkové epidémia a prechladnutia.

Základom silného imunitného systému je zdravý a dobre fungujúci tráviaci systém. jednou zo základných zložiek podieľajúcich sa na bezproblémovom trávení sú probiotické baktérie, ktoré hrajú významnú úlohu pri rozklade potravy, no hlavne pri eliminácií choroboplodných zárodkov a patogénov, ktoré sa do organizmu dostali z vonkajšieho prostredia. V zdravom čreve, bifidobaktérie, ktoré pokrývajú zhruba jednu tretinu črevného prostredia, prirodzene produkujú látky schopné zničiť alebo paralyzovať väčšinu škodlivých mikroorganizmov.

Pokiaľ je bakteriálna rovnováha v čreve narušená, patogény sa nekontrolovateľne množia a organizmus je vážne ohrozený. Užívanie probiotík má schopnosť udržiavať potrebné množstvo prospešných probiotických baktérií v črevnom systéme, a tým predchádzať vzniku neželaných chorobných stavov.

Podpora imunitného systému užívaním probiotík

Vedci vykonali na lekárskej fakulte v Taipej výskum zameraný na zisťovanie vplyvu užívania vybraných druhov probiotických baktérií na imunitný systém. Do výskumu bolo zapojených 50 tajvančanov vo veku od 41-81 rokov (v priemere 60), ktorých náhodne rozdelili do dvoch skupín. V prvom kole bolo všetkým účastníkom prvej skupiny podávané počas troch týždňov nízkotučné mlieko v prášku. V druhom kole bolo prvej skupine po dobu troch týždňov podávané probiotikum Bifidobacterium lactis a druhej skupine bolo podávané to isté probiotikum pridaním laktózy. V treťom kole sa všetci zúčastnení na tri týždne opäť vrátili k indikácii z prvého kola.

Počas konzumácie čistého nízkotučného mlieka sa neprejavil žiadny účinok na imunitný systém. Výsledky druhého kola výskumu, kde bolo do mlieka pridané probiotikum zaznamenali zlepšenú fagocytózu buniek a schopnosť buniek ničiť choroboplodné zárodky, ktoré môžu za nepriaznivých okolností vyústiť až do vzniku tumoru. Tieto pozitívne výsledky boli výraznejšie u tej skupiny, ktorej bolo podávané probiotikum s pridaním extra laktózy.

Fakty o probiotikách

Vedecké výskumy zaoberajúce sa ich účinkami prichádzajú na čoraz širšie možnosti ich použitia a pozitívneho vplyvu na človeka.

Probiotiká znižujú výskyt a počet dní trvania hnačky.

Je to významné predovšetkým u detí, ktoré trpia hnačkou zapríčinenou akútnou gastroenteritídou, rotavírusom, čo hnačkou spôsobenou užívaním antibiotík.

Antibiotiká narúšajú prirodzenú rovnováhu v čreve, čo ovplyvňuje pohyb čriev. Črevá sa stávajú precitlivené, čo môže spôsobiť dlhotrvajúce hnačky a viesť k syndrómy dráždivého čreva alebo rôznym zápalom čriev.

Probiotiká stimulujú imunitu.

Probiotiká produkujú látky schopné bojovať s patogénmi vyskytujúcimi sa v ľudskom organizme, čo pôsobí ako prevencia pred vznikom infekčných a zápalových ochorení. Výskumom vplyvu probiotík na imunitu sa v súčasnosti zaoberá niekoľko tímov vedcov v Japonsku.

Probiotiká pomáhajú pri alergiách.

Včasné začatie užívania probiotík u detí môže predísť vzniku najrôznejších typov potravinových či iných alergií v budúcnosti.