Probiotiká a alergie

V poslednom čase dostávame stále viac a viac informácií o probiotikách, živých baktériách predávaných vo forme výživových doplnkov. Obsahujú kvasinky alebo baktérie, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Okrem farmaceuticky vyrábaných produktov ich môžeme dostať aj v niektorých potravinách. Probiotiká majú pravdepodobne všetky druhy pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Najnovšie medzi ne patrí úľava od sennej nádchy.

Vedci v Británii ohlásili, že každodenná konzumácia probiotických nápojov môže zmeniť odpoveď imunitného systému. Čiže spôsob, akým telo reaguje na mikroorganizmy. Neadekvátna reakcia je spoločnou príčinou všetkých alergií. Každý človek má v črevnom trakte zvyčajne veľké množstvo baktérií. Hrajú kľúčovú úlohu pri zažívaní a funkciách imunitného systému. Spoločne sa nazývajú „dobré baktérie“ a môžu tiež súťažiť so „zlými“ baktériami, ktoré spôsobujú mnohé choroby.

Vedci sa zamerali na štúdiu ľudí s alergiou na trávový peľ. Niektorí pili nápoj obsahujúci probiotiká, iní dostávali len placebo – liek bez účinku. U tých, ktorí denne konzumovali probiotiká sa preukázali nižšie hodnoty protilátok, ktoré sú zodpovedné za prejavy alergie. Súčasne sa im zvýšil podiel IgG, iných protilátok, ktoré majú za úlohu chrániť proti alergickým reakciám.

Išlo len o malú štúdiu a ďalšie výskumy v tejto oblasti budú nevyhnutné. Napriek tomu sa tu otvárajú dvere pre nové spôsoby liečby, ktoré pacientom prinesú úľavu od príznakov alergie bez použitia liekov. Probiotiká sú riešením pre mnohé otázky spojené so zdravím. Pôsobia preventívne proti rakovine hrubého čreva, pomáhajú zvládnuť syndróm dráždivého čreva a ostatné zažívacie ťažkosti. Probiotiká je tiež dobré brať počas užívania antibiotík, ktoré môžu ochudobniť zásoby „dobrých baktérií“ v tele. Taktiež môžu udržať škodlivé baktérie pod kontrolou, regulujú imunitný systém a ovplyvňujú produkciu vitamínov.

Probiotiká tiež podporujú kontrolu absorpcie antigénov – protilátok. Znižujú riziko precitlivenosti a zápalových črevných reakcií. Napomáhajú tvorbe mastných kyselín s krátkym reťazcom ako je kyselina maslová (butyric acid) a propionické kyseliny. Tieto látky znižujú pH a zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií. Probiotiká vyživujú bunky pozdĺž hrubého čreva. Tým zlepšujú jeho zdravie a odolnosť voči prenikaniu potenciálnych alergénov.

Tím vedcov z univerzity v Helsinkách vo Fínsku sa rozhodol skúmať, či probiotické doplnky môžu ovplyvniť alergiu u detí. Vedci si vybrali 1223 matiek, ktorých deti boli vo vysokom riziku vzniku alergií (podmienenom prostredím alebo dedičnosťou). Počas posledného mesiaca tehotenstva im podávali placebo – liek bez účinku alebo zmes „dobrých baktérií“. Doplnok obsahoval laktobacily, bifidobakérie a propionibaktérie. Rovnaké probiotiká dostávali ich deti od narodenia až kým nedovŕšili šesť mesiacov života.

Päťročné deti boli testované na príznaky ekzému, alergickej nádchy, alergie na jedlo alebo astmy. Probiotické baktérie síce deti pred alergiou neochránili, ale zmiernili prejavy ochorenia. U detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom sa pravdepodobnosť rozvinutia alergických ochorení znížila o 53%.

Probiotiká môžete nájsť vo forme výživových doplnkov ako je napríklad Ellen, Probio-fix®, Probio-fix Inum® alebo Lactoflor. Dostupné sú aj v jogurtoch a zakysaných mliečnych produktoch. Ak trpíte príznakmi niektorej z uvedených chorôb, poraďte sa pred užívaním probiotík so svojim lekárom. Výskumy, ktoré sa doteraz urobili na potvrdenie prospešného účinku probiotík na ľudský organizmus sú povzbudivé.