Infekcia HIV / AIDS a probiotiká

Spoločnosť AIDS Healtcare Foundation (AHF), najväčšia globálna spoločnosti na boj proti AIDS, prináša výskum na objasnenie úlohy probiotík v liečbe AIDS. Výskum sa týka kmeňa Bacillus coagulans, ktorý sa nachádza aj v doplnku s názvom Nutrolin B.

Vedci začali trojmesačný test, aby dokázali bezpečnosť a účinnosť baktérie Bacillus coagulans pri HIV. Jej úloha je zvýšiť počet buniek CD4, nazývaných tiež aj T – lymfocyty. Tieto bunky organizujú obranu voči HIV a iným infekciám, ale bojujú aj proti plesniam a vírusom. Ak je týchto buniek v tele nedostatok, ochorenia napredujú rýchlejšie.

Tento test je prvý svojho druhu. Podobné menšie štúdie boli vypracované aj v Afrike. Preukázali, že probiotický jogurt môže zvýšiť počet buniek CD4 u ľudí s HIV infekciou. Ak by bol výsledok testu úspešný, lekári by získali nástroj na pomoc krajinám bojujúcim s HIV/ AIDS. Probiotikum by mohlo pomôcť aj pacientom, ktorí doposiaľ zostávajú úplne bez liečby.

Ľudský vírus imunitnej nedostatočnosti (Human immunodeficiency virus HIV) môže viesť k získaniu imunodeficitného syndrómu (AIDS). AIDS sa v tele prejaví hlavne prostredníctvom potlačenia imunitného systému. Postihuje najmä biele krvinky, často CD4, ktoré sú rozhodujúce v boji proti chorobám. Cez črevnú stenu presakujú do krvného riečiska tzv. gramnegatívne baktérie. Tie vyvolávajú imunitnú reakciu a bunky CD4 sa potom oslabujú aj prostredníctvom HIV. Podľa výskumu je možné, že probiotiká môžu zredukovať presakovanie gramnegatívnych baktérií z čreva, čo by pomohlo bunkám CD4 a celému imunitnému systému.

Dnes sa HIV lieči pomocou antiretrovírusových liekov. Niektorí pacienti však majú kvôli chronickému zápalu poškodenú črevnú flóru. Preto si aj napriek liekom nedokážu znovu vybudovať imunitný systém. Pozitívny výsledok baktérie Bacillus coagulans prinesie novú a cenovo dostupnú liečbu HIV. Poslúži najmä tým, ktorí sa k žiadnej inej liečbe zatiaľ nedostali alebo si nedokážu vybudovať imunitu.

V Afrike sa uskutočnili dva malé klinické testy s probiotickým jogurtom. Zistilo sa, že ľudia s HIV si výrazne zvýšili počet buniek CD4. Je tu ale istá okolnosť, ktorá zatieňuje výsledky testov. Výživa pacientov v Afrike je tak úbohá, že vlastne akékoľvek malá zmena jedálnička môže zvýšiť počet CD4. Preto je tento výsledok významný skôr pre expertov ako pre verejnosť.

Probiotiká sú sami o sebe baktérie. Preto potrebujú ďalší výskum, ak máme dlhodobý záujem o ich použitie u ľudí s narušenou imunitou. Niektoré kmene sa u ťažko chorých ľudí stali jednou z príčin oportunistickej infekcie. Čiže takej, ktorá by sa u zdravého človeka nikdy nevyvinula. Kmene skúmané v klinických testoch však prechádzajú prísnou skúškou bezpečnosti. Probiotikum Bacillus coagulans GBI-30, PTA-6086 je bezpečné pre všetkých ľudí. Zistila to nezávislá skupina expertov na určenie bezpečnosti použitia probiotík v liečebnom procese. Navyše, tento kmeň nebol nikdy spájaný so spôsobovaním oportúnnych infekcií.