Vaginálny ekosystém a zdravie žien
V prípade žien je udržiavanie mikrobiálnej rovnováhy v črevách a udržiavanie správneho zloženia vaginálneho ekosystému dôležité rovnako. Vaginálny ekosystém predstavuje komplexné prostredie zložené hlavne z laktobacilov. Estrogény (ženské pohlavné hormóny) stimulujú hromadenie polysacharidov (zložených cukrov) na sliznici pošvy. Polysacharidy predstavujú pre laktobacily potravu, ktorú premieňajú na kyselinu mliečnu. Kyselina mliečna je dôležitou zložkou obranyschopnosti, pretože pomáha udržiavať optimálne pH pošvy (nízke, kyslé).
Vlastnosti, zloženie vaginálnej mikroflóry a zmeny pH v pošve sú okrem estrogénov ovplyvňované pohlavným stykom, používaním tampónov, menštruáciou, ale aj liekmi (antibiotiká, hormonálna antikoncepcia, kortikosteroidy) a ochoreniami (cukrovka, obezita, rakovina). Ak sa prirodzené zloženie vaginálneho ekosystému naruší, môže nastať nekontrolovateľný rast kvasiniek spôsobujúcich zdravotné problémy. Vaginálne mykózy (infekcie vyvolané plesňami, kvasinkami) vznikajú v dôsledku porušenia pošvovej mikroflóry a premnoženia kvasiniek vyvolávajúcich zápal pošvovej sliznice. Tri zo štyroch žien prekonajú vaginálnu mykózu aspoň raz za život. Polovica žien sa s vaginálnou mykózou musí popasovať opakovane. Najčastejšie sa objavuje u žien v plodnom veku. Rozvoj ochorenia do značnej miery závisí od imunitného systému hostiteľa. Preniknutiu vaginálnej mykózy do hlbších vrstiev pošvy bráni zdravý vaginálny ekosystém. Práve tu zohrávajú dôležitú úlohu baktérie rodu Lactobacillus, udržiavajúce v pošve kyslejšie prostredie; pH približne 4,2. Kyslé pH bráni premnoženiu kvasiniek a plesní.
Príznaky vaginálnej mykózy:
- Pálenie a rezanie pri močení
- Začervenanie a svrbenie pošvy
- Biely hrudkovitý výtok
- Bolesť pri pohlavnom styku
Ľudová medicína vraví, že na vaginálne infekcie je dobré jesť jogurty. Súčasné štúdie potvrdzujú, že má ľudová medicína pravdu. Praktická lekárka pre ženy Laurie Cullenová tvrdí: “Je logické a opodstatnené nasadzovať zdraviu prospešné baktérie, aby nám pomohli v boji proti škodlivým patogénom.” Probiotiká sú vhodnou voľbou pre ženy, ktoré chcú udržiavať svoj vaginálny ekosystém tak zdravý, ako sa len dá. Sú obzvlášť vhodné pre ženy, ktoré v nedávnej minulosti prekonali vaginálnu infekciu.
V štúdii publikovanej nedávno sa skúmal vplyv probiotík v liečbe bakteriálnej vaginitídy (zápal vagíny) spolu so štandardnou antibiotickou terapiou. Do štúdie bolo zapojených 125 predmenopauzálnych žien s diagnostikovanou vaginitídou. Ženám bola predpísaná štandardná antibiotická terapia, ktorú užívali dva krát denne. Subjekty boli ďalej náhodne rozdelený do skupín. Prvá dostávala dva krát do dňa probiotiká s obsahom Lactobacillus rhamnosus kmeň GR-1 a Lactobacillus reuteri kmeň RC-14. Druhá skupina dostávala placebo (tabletky bez liečiva). Liečba trvala jeden mesiac. Na konci mesiaca bolo 88 % žien užívajúcich probiotiká v kombinácii s antibiotikami úplne vyliečených. Druhá skupina liečená len konvenčnou antibiotickou terapiou mala úspešnosť úplného vyliečenia iba 40 %. Vyššie koncentrácie laktobacilov sa zistili u 96 % žien užívajúcich počas štúdie probiotiká. V druhej skupine sa vyššia koncentrácia laktobacilov preukázala iba v 53 % prípadov. Výsledkom štúdie je tvrdenie, že výživové doplnky s obsahom niektorých laktobacilov môžu mať výrazný vplyv na zdravie vaginálneho ekosystému.