Tehotnosť

Tehotnosť predstavuje pre budúcu mamičku určite krásne, ale zároveň aj náročné obdobie. Nenarodené bábätko sa z týždňa na týždeň mení a vyvíja, pričom matka vníma tehotnosť počas jeho fáz rozdielne. Štandardná dĺžka tehotnosti je 40 týždňov, ktoré sú rozdelené do troch trimestrov.

Aké zmeny čakajú vaše telo počas tehotnosti? Počas prvého trimestra ženské telo prechádza mnohými zmenami. Výrazné hormonálne zmeny pôsobia na takmer všetky orgány tela. Dochádza k absencii menštruačného cyklu, žena môže pociťovať zvýšenú únavu, napätie v prsníkoch, nauzeu (nevoľnosť, nutkanie na zvracanie), časté zmeny nálad, bolesti hlavy, alebo iné symptómy. Väčšina dyskomfortu, ktorý žena na začiatku tehotnosti pociťuje, sa v ďalšom priebehu tehotnosti stráca. V druhom trimestri slabosť a nauzea ustupujú. Objavujú sa však nové, viac viditeľné zmeny. Ako vaše bábätko rastie, tak sa zväčšuje aj vaše bruško. Na konci tehotnosti sa môžu vyskytnúť problémy so spánkom, sťažené dýchanie, pálenie záhy, hemoroidy, zápcha, zvýšený krvný tlak a iné.

Aby vaša tehotnosť prebiehala hladko užívajte probiotiká. Probiotiká pomáhajú zefektívniť vaše trávenie a podporujú imunitu. Potláčajú výskyt “zlých” baktérií v črevách, čím pomáhajú znížiť pravdepodobnosť vzniku zdravotných komplikácií. Zdravé a správne fungujúce trávenie je dôležité pre matku aj dieťa. Čím viac nutrientov sa podarí matke absorbovať, o to lepšiu výživu dostane dieťa.

Užívanie probiotík počas tehotnosti takisto pomáha udržiavať optimálne vaginálne prostredie, čím sa znižuje riziko predčasného pôrodu.

Probiotiká môžu znížiť výskyt preeklampsie (ťažká zdravotná komplikácia v tehotnosti). Štúdia publikovaná v American Journal of Epidemiology analyzovala 33 000 žien v Nórsku, ktoré počas celého tehotnosti užívali probiotiká s obsahom baktérií rodu Lactobacillus a Bifidobacterium (Lactobacillus rhamnosus LGG, Lactobacillus acidophilus
LA-5, Bifidobacterium lactis BB-12). Z výsledkov vyplýva, že probiotiká preukázateľne znížili výskyt zápalových procesov v črevách, čo malo vplyv na nižšiu početnosť prípadov preeklampsie až o 20 %.

Správne bakteriálne osídlenie už počas tehotnosti sa tak javí ako mimoriadne dôležité pre vývoj a nastavenie imunitného systému dieťaťa. Ak je jeden z rodičov alergik alebo atopik, odporúča sa matke užívanie špecifických kmeňov baktérií mliečneho kvasenia počas 3. trimestra. Dieťa by malo následne užívať probiotiká po pôrode počas 6 mesiacov. Účinnými sa ukazujú byť kmene Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis BB-12. Tieto dva kmene odporúča svetová odbornou organizáciou pre probiotiká ISAPP a sú dostupné aj v Slovenskej republike.

Veľké zdravotné benefity prináša užívanie probiotík u detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom. Bábätká, ktoré sa narodili klasickou cestou majú po pôrode väčšiu rôznorodosť črevných baktérií a tým pádom aj lepšie vyvinutú imunitu, ako bábätká narodené cisárskym rezom.