Probiotiká a predmenštruačný syndróm

Ste pred menštruáciou podráždená, náladová, unavená a ubolená? Prejedáte sa a plačete pre každú maličkosť? Netrápte sa! Nie ste hysterka a ani nemáte sklony s žiadnej psychiatrickej diagnóze. Jednoducho patríte medzi 85% žien, ktoré obťažuje predmenštruačný syndróm.

Predmenštruačný syndróm (PMS) je kombinácia emočných, fyzických a psychologických porúch. Objavujú po ovulácii a zvyčajne končia počas menštruácie. Najbežnejšie príznaky sa spájajú so zmenami nálady. Patrí sem podráždenosť, depresia, úzkosť, plačlivosť, precitlivenosť, striedajúci sa smútok a hnev. Najbežnejšími fyzickými symptómami sú nadúvanie, bolesť v prsiach, akné a zmeny apetítu s nutkaním na prejedanie sa.

Závažnejšie formy predmenštruačného syndrómu sú známe ako predmenštruačná dysforická porucha – PMDD. Vyskytuje sa síce u malého počtu žien, ale má nezvyčajne ťažké príznaky. Veľmi narúša bežné funkcie organizmu.

Za všetky tieto problémy zodpovedajú zmeny v hormonálnej sekrécii. Vždy je niečoho priveľa a niečoho zase primálo. Pozrime si pár príkladov. Sekrécia príliš veľkého množstva proklatínu z podmozgovej žľazy spôsobuje nepríjemné bolesti a napätie v prsníkoch. Aldosterón môže narušiť ovuláciu, čo vedie k nepravidelnej menštruácii. U niektorých žien aldosterón zadržiava vodu. Spôsobuje pocit nafúknutia, bolesti hlavy a opuch prsníkov.

Znižuje sa aj produkcia serotonínu, hormónu, ktorý ovplyvňuje náladu. Mozog sa nevie vyrovnať s jeho nedostatkom, preto sa zjavuje depresia a úzkosť. Rovnako málo je aj endorfínov, hormónov šťastia. Ženy sú citlivejšie na bolesť a negatívne podnety. Zvýšená produkcia inzulínu zase vedie k zníženiu hladiny krvného cukru a vedie k podráždenosti.

Vo vedeckom svete existujú dôkazy, že probiotické baktérie môžu mať veľký vplyv na psychickú pohodu. Preto sa výskumníci zamerali na štúdium črevnej flóry u žien, ktoré trpeli závažným premenštruačným syndrómom. Všetky príznaky choroby sa vyskytovali pravidelne, počas druhej polovice každého menštruačného cyklu. Ak sa nad tým detailnejšie pozastavíme, sú to takmer dva týždne nepohody počas mesiaca. Vôbec to nie je zanedbateľná maličkosť.

Pre svoju štúdiu získali dvadsaťjeden mladých žien vo veku od 21 – 35 rokov. Šestnásť z nich dostávalo doplnky s baktériami Lactobacillus acidphilus a Bifodobacterium bifidum. Kapsuly brali trikrát denne počas dvoch mesiacov. Niektoré dostávali okrem probiotík aj antidepresíva. Vedci sledovali aj deväť zdravých žien ako kontrolnú skupinu na porovnanie výsledkov.

Testy pred začatím štúdie preukázali, že ženy s PMS mali omnoho nižšie hladiny prospešných baktérií ako zdravé dobrovoľníčky. Nasledujúca liečba zvýšila počet laktobacilov desaťnásobne. U väčšiny študovaných žien sa prejavila významná úľava od príznakov ochorenia. Samozrejme, zredukovala sa aj závažnosť ochorenia z veľmi vážnej na strednú.

Baktérie L. acidophilus a B. bifidum priniesli zlepšenie psychologických stavov a príznakov v zažívacom trakte. Znížil sa výskyt hnačky, zápchy, bolestí brucha a žalúdočnej nervozity. Niektoré príznaky dokonca úplne vymizli.

Pri zdravých dobrovoľníčkach boli zmeny minimálne. Ale v období, kedy boli probiotiká podávané aj im, zaznamenali výraznú úpravu črevného ekosystému. „Dobré“ baktérie okrem iného pozitívne ovplyvnili celkové zdravie a posilnili imunitu.

Táto a ďalšie štúdie potvrdzujú, že probiotikum Lactobacillus acidophilus a B. bifidum má pozitívny dopad na predmenštruačný syndróm. Vedci sa zhodujú, že prijímanie B. bifidum a L. acidophilus u žien s PMS vedie k množstvu prospešných zmien v skladbe črevnej flóry a jej metabolickej aktivity.

Bakterioterapia upravuje črevnú rovnováhu a ovplyvňuje psychické aj fyzické funkcie. Liečbu ale nie je dobré prerušovať, pretože jej účinok sa dlho neudrží. Probiotické organizmy môžu prežiť v črevnom trakte, ale nedokážu ho kolonizovať natrvalo. Ich účinok sa po skončení užívania veľmi rýchlo vytratí. Preto je nesmierne dôležité užívať probiotické doplnky dlhodobo a v dostatočných množstvách. Veľký obsah laktobacilov nájdete v doplnkoch Probio-fix®, Probio-fix Inum® alebo Lactoflor. Jedinečnú pomoc pri ženských problémoch poskytne probiotický produkt Ellen vo forme tampónov.