Probiotiká a „ženské problémy“

Mnoho žien všetkých vekových kategórií sa potichu trápi s príznakmi vaginózy. Svrbenie, pálenie a zapáchajúce výtoky sú len mierne príznaky ochorenia. Ak sa tento „ženský problém“ zanedbá, môže spôsobiť komplikácie v tehotenstve alebo uľahčiť vstup pohlavne prenosných chorôb. Bakteriálne vaginózy vznikajú vtedy, keď sa poruší rovnováha pošvových baktérií. Probiotiká sa používali na zvládnutie nepríjemného stavu už v minulosti. Ženám sa odporúčalo jesť jogurt, aby prostredníctvom stravy získali aspoň malé množstvo prospešných baktérií.

Vo vagíne zdravej ženy v reproduktívnom veku môže žiť viac ako 50 rôznych druhov baktérií. U zdravých žien medzi baktériami prevažujú laktobacily. Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu narušiť túto krehkú rovnováhu a znížiť počet „dobrých baktérií“. Riziko predstavuje menopauza (alebo nedostatok estrogénu), antikoncepcia, spermicídy či diabetes.

Laktobacily svojou prirodzenou činnosťou vytvárajú kyselinu mliečnu, peroxid vodíka a bakteriocídy – látky, ktoré usmrcujú iné baktérie. Znižujú pH vagíny a prostredie sa stáva nehostinným pre všetky baktérie okrem laktobacilov. Ak sa počty laktobacilov znížia, zvýši sa pH a s ním okamžite aj počet rôznych druhov baktérií zodpovedných za vaginózu.

Tim vedcov napustil časť spodnej bielizne dobrovoľníčok osobitným kmeňom Lactobacillus plantarum. Ženy, ktoré si takúto bielizeň obliekali počas piatich mesiacov, mali zvýšený počet laktobacilov ako ich kolegyne zo skupiny bez probiotík. Kyslé prostredie, ktoré probiotikum vytvorilo ich ochránilo pred vznikom ochorenia.

Laktobacily chránia aj pred streptokokom typu B. Toto zistenie je dôležité pre tehotné ženy. Ak sa táto baktéria počas pôrodu prenesie na dieťa, môže vyvolať ťažké infekcie. Prenos baktérie sa vyskytuje asi v dvoch prípadoch z tisíc. Hoci je streptokok typu B pre dospelého človeka takmer neškodný, novorodenci sú voči nemu celkom bezbranní.

Taký istý pozitívny účinok majú probiotiká v prevencii predčasných pôrodov. V Nemecku tehotným ženám odporúčali monitorovať vaginálne pH. Ak vzrastalo, t.j. stávalo sa zásaditým, ženy dostali pokyn na použitie baktérie Lactobacillus acidophilus. Obsahujú ju aj probiotické doplnky Lactoflor a Probio-fix®. Druhej skupine sa podával klindamycínový krém, ktorý mal za úlohu vyhubiť nezdravé mikroorganizmy a upraviť vaginálne pH na kyslejšie. U vysoko rizikových žien sa znížil počet predčasných pôrodov z 12,3% na 8,1 %. Z toho vyplýva, že kyslejšie vaginálne prostredie skutočne pôsobí preventívne a môže byť udržiavané prostredníctvom laktobacilov.

Ďalšie výskumy sledovali účinok kmeňov Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, a Lactobacillus fermentum. Dostupné sú vo forme probiotického riešenia Ellen. V štúdii zredukovali plesňové aj bakteriálne choroboplodné zárodky. Ak sa podali spolu s antibiotikom, liečba bola omnoho účinnejšia, ako pri antibiotiku samotnom. Probiotiká majú veľký potenciál udržať zdravú vaginálnu flóru. Fungujú dokonca aj vtedy, ak sa prijímajú ústne.