Ulcerózna kolitída

Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré obyčajne sprevádza pacienta po celý život. Toto ochorenie je známe od polovice 19. storočia, pričom do polovice 20. storočia bolo veľmi zriedkavé. Vyšší výskyt ulceróznej kolitídy v posledných desaťročiach sa pripisuje zmene životného štýlu, nižšej miere pohybovej aktivity a zlým stravovacím návykom. Prevalencia (počet chorých k počtu obyvateľov) tohto ochorenia vo vyspelých krajinách je v súčasnosti 200 pacientov na 100 000 obyvateľov. Postihnuté sú častejšie ženy ako muži.

Typické pre ulceróznu kolitídu je, že postihuje hrubé črevo. (Je to aj jeden z rozlišovacích znakov od Crohnovej choroby, ktorá môže postihovať celý tráviaci trakt). Na postihnutej sliznici čreva vytvára zápal a následne vznik krvácajúcich vredov (z čoho vyplýva aj jej názov: ulcus – vred). Ulcerózna kolitída je spôsobená narušenou činnosťou imunitného systému, ktorý prehnane reaguje aj na normálne baktérie tráviaceho traktu. Klinické prejavy závisia od rozsahu postihnutia a štádia ochorenia. Ľahké formy ochorenia postihujú zväčša spodnú časť hrubého čreva a dajú sa zvládať diétnymi opatreniami. Ťažšie formy postihujúce väčšiu časť, až celé hrubé črevo a vyžadujú si liečbu. Pre väčšinu pacientov platí, že sa prejavy na určitý čas objavia a potom zas zmiznú. Niektorí pacienti nemajú žiadne symptómy aj niekoľko mesiacov alebo rokov.

Príznaky strednej až ťažkej formy ulceróznej kolitídy:

  • Bolesť brucha a kŕče
  • Hnačka (v ťažkých prípadoch aj 10 až 20 krát do dňa)
  • Krvácanie z konečníka (kvôli vredom)
  • Nechutenstvo, chudnutie a zvýšená teplota
  • Zápalové postihnutia iných orgánov: koža, kĺby, oči, pečeň

Jednou z možností ako liečiť ulceróznu kolitídu sú probiotiká. Probiotiká upravujú zloženie črevnej mikroflóry, pričom nahrádzajú „agresívnejšie“ typy baktérií za „menej agresívne.“ Tie potom pôsobia protizápalovo, čím znižujú riziko vzniku zápalu v črevách. Druhým dôvodom prečo sú probiotiká vhodnou voľbou je fakt, že ulcerózna kolitída je choroba sliznice hrubého čreva. Probiotiká svojim pôsobením posilňujú črevnú sliznicu, čím sa stáva odolnejšia voči vzniku vredov.

V niekoľkých štúdiách sa potvrdilo, že probiotiká sú v liečbe ulceróznej kolitídy rovnako účinné ako tradičná terapia – mesalazín. Nemeckí výskumníci porovnávali účinnosť probiotík voči štandardnej terapií na skupine 327 pacientov s ulceróznou kolitídou počas 12 mesiacov. Pacientov náhodne rozdelili na dve skupiny. Prvá užívala probiotiká s obsahom probiotického kmeňa Escherichia coli Nissle 1917, druhá skupina užívala mesalazín. Po jednom roku terapie sa zistilo, že obdobie remisie (obdobie bez príznakov ochorenia) bolo v oboch skupinách rovnako dlhé. Podobné výsledky zaznamenali aj iné štúdie, ktoré porovnávali účinnosť bakteriálneho kmeňa Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®  voči štandardnej terapii.