Črevné parazity

Predstava, že črevné parazity sa usídľujú v našom čreve je odstrašujúca. Ale infekcie, ktoré parazity vyvolávajú, nie sú vôbec zriedkavé. Dva z najznámejších parazitov infikujúcich črevo sú giardia a kryptosporídium. Našli sa u divých aj domestikovaných zvierat a môžu infikovať ľudí. Hlavne tých, ktorí majú oslabený imunitný systém.

Jedno za najväčších prepuknutí črevných parazitov sa prihodilo vo Wisconsine v USA v roku 1993. Pitná voda bola kontaminovaná kryptosporídiom. Ochorelo vyše 400.000 ľudí, u ktorých sa prejavili nepríjemné príznaky črevných parazitov. Dobré správy prináša nová štúdia, ktorá preukazuje, že probiotiká môžu pomôcť chrániť črevá proti účinkom parazitických organizmov.

V štúdii publikovanej v magazíne Cell Host and Microbe sa probiotiká predviedli v dobrom svetle. Užitočné baktérie rozoznali votrelcov a spustili imunitnú odpoveď proti parazitovi Toxoplasma gondii. Vedci testovali infikované laboratórne myši. Zdá sa, že ak sú probiotiká prítomné v čreve, dokážu stimulovať imunitný systém, ktorý odpovedá na infekciu. Zabránia škodlivým baktériám, aby sa pripevnili na črevnú stenu. Okrem toho majú tiež protizápalový účinok, ktorý pomáha stabilizovať celkové črevné prostredie. Hoci vedci sledovali probiotiká v tejto súvislosti u myší, stále pribúdajú dôkazy, že „dobré baktérie“ pomáhajú chrániť aj ľudské črevo. Účinkujú aj proti parazitickým infekciám.

Baktéria Toxoplasma gondii použitá v štúdii u myší je jednou z tých, ktoré sa môžu dostať do ľudského čreva prostredníctvom infikovaných mačacích výlučkov. Nakaziť sa dá aj zjedením neuvareného, resp. nedostatočne tepelne spracovaného mäsa. Odhaduje sa, že viac ako tridsať percent populácie je nositeľom baktérie Toxoplasma gondii. Ak sa ochorenie prejaví, väčšina ľudí má stredne ťažké príznaky. Neskôr sú už voči nemu imúnni. Problém nastáva pri tých, ktorí nadmerne zaťažujú imunitný systém alebo pri tehotných ženách. Takýmto ľuďom spôsobuje veľké zdravotné ťažkosti.

Tehotné ženy infikované toxoplazmou môžu mikroorganizmy preniesť na svoje nenarodené dieťa. Baktérie môžu spôsobiť rôzne vývojové poruchy. Preto sa budúcim mamičkám odporúča vyhýbať sa kontaktu s mačacími výkalmi. Počas tehotenstva by čistenie klietky svojho miláčika mali prenechať niekomu inému.

Môžu priobiotiká poskytnúť zvýšenú úroveň ochrany proti účinkom črevných parazitov? Je potrebných viac štúdií na ľuďoch, ale strava obohatená o probiotiká môže byť prínosom v ochrane črevného zdravia. Veľmi dobré zdroje probiotík nájdeme v mliečnych produktoch ako sú syry, jogurty alebo kefír. Vždy je výhodné vyberať si potraviny označené ako probiotické. Jogurty by mali obsahovať živé aktívne jogurtové kultúry. Probiotiká doplnia tiež kyslé uhorky. Pridanie probiotík do stravy môže byť lacnou a efektívnou poistkou proti črevným parazitom.

Doplniť dostatočný počet probiotík len formou mliečnych alebo iných potravín môže byť niekedy problém. Preto sú na trhu dostupné potravinové doplnky s vysokým obsahom laktobacilov a bifidobaktérií. Dostanete ich aj bez lekárskeho predpisu pod názvami Probio-fix®, Probio-fix Inum® alebo Lactoflor.