Syndrómom dráždivého čreva u detí

Probiotiká pomôžu deťom so syndrómom dráždivého čreva. Lactobacillus rhamnosus GG je probiotická baktéria známa svojimi pozitívnymi účinkami na zažívací trakt. Zlepšuje imunitný systém a zabíja choroboplodné zárodky v črevách. Laktobacily pôsobia tak, že vyrovnávajú hladiny prospešných baktérií a škodlivé držia pod kontrolou. Väčšina probiotík umrie skôr, ako sa dostanú do čreva, pretože ich zničia žalúdočné kyseliny. Lactobacillus GG je unikátna, pretože dokáže prežiť aj v kyslom prostredí. Bez ujmy prejde nižšie do tráviaceho traktu, kde sa usídli a pozitívne pôsobí na celý organizmus. Mnoho vedcov ju po skúmaní tisícov iných kmeňov považuje za ideálne probiotikum. Na trhu je dostupné v probiotickom produkte Probio-fix Inum®.

Podáva sa ústne a po podaní sa prichytí na membránach tráviaceho traktu. Stimuluje tvorbu protilátok aj tým, že podnecuje tvorbu cytokínov-látok dôležitých pri ničení zárodkov vážnych ochorení. Lactobacillus GG taktiež spolupracuje s inými baktériami v čreve a výrazne redukuje bujnenie rakovinotvorných elementov.

Množstvo škodlivých baktérií preniká do tela cez ústa. V tráviacej sústave sa prirodzene tvorí črevná bariéra, ktorá udržiava patogény vo vnútri čreva. Odtiaľ sa môžu bezpečne vylúčiť. Lactobacillus rhamnosus GG pomáha posilňovať tento obranný systém. Deťom so syndrómom dráždivého čreva (IBS) a abdominálnou bolesťou (bolesti brucha, kŕče, pocit nepohody) podávali probiotikum osem týždňov. Pokračovali štyri týždne bez lieku a ďalších osem s laktobacilmi. Táto metóda bola u malých pacientov úspešná. Lekári zaznamenali menej záchvatov bolesti s menšou intenzitou. Zlepšila sa aj črevná priepustnosť.

Probiotiká priamo ovplyvňujú chorobu dráždivého čreva. Vyrovnávajú črevnú mikroflóru. Na črevách sa tvorí ochranný povlak zložený z mastných kyselín s krátkym reťazcom. Lactobacillus rhamnosus GG normalizuje produkciu kyselín, ktorá sa pri syndróme dráždivého čreva znižuje. Ak človek prekoná zápal tenkého čreva – akútnu infekčnú enteritídu, často sa po chorobe môže prejaviť „dráždivé črevo“. Tzv. post – infekčný IBS postihne 10 – 15 % pacientov. Probiotikum Lactobacillus rhamnosus GG dokáže zmobilizovať imunitný systém a telo je schopné účinne odpovedať. Činnosť probiotík pri tejto chorobe sa skúmala aj v dlhodobých testoch trvajúcich niekoľko mesiacov.

Lactobacillus rhamnosus GG výrazne znižuje závažnosť a opakovanie abdominálnej bolesti u detí. Preto je na trhu dostupných veľa probiotických doplnkov, napríklad aj Probio-fix Inum®, ktorý môžeme pri týchto ťažkostiach bezpečne používať. Netreba zabúdať na to, že pri probiotkách je dôležitá pravidelnosť. Takisto si dajte pozor, aby ste brali predpísané dávky. Ak majú byť baktérie úspešné, musí ich byť dostatočný počet.

Dnes sa vytvárajú štúdie, aby zistili, ktoré konkrétne probiotiká je dobré použiť pri ktorej chorobe. Zdá sa, že vstupujeme do éry cieleného použitia probiotík.