Dojčenská kolika

Názov kolika je odvodený od gréckeho slova kolon, ktoré znamená črevo. Pod pojmom kolika sa môžu skrývať rôzne tráviace ťažkosti a choroby dieťaťa, napríklad neznášanlivosť laktózy (mliečneho cukru), hnačka, nepriechodnosť čriev a iné. Dojčenská kolika postihuje približne štvrtinu dojčiat, najčastejšie vo veku od 2 do 3 mesiacov. Koliky predstavujú veľmi nepríjemnú a vyčerpávajúcu skúsenosť aj pre rodičov, ktorí ťažko znášajú záchvatový a neutíšiteľný plač svojho dieťaťa.

Príznaky koliky sú výrazné a zvyčajne sa objavujú po kŕmení. Hlavným prejavom je plač bez zjavnej príčiny, ktorý nie je možné utíšiť aj 3 hodiny. Plač sa objavuje 3 až 4 krát do týždňa v pravidelnú dennú, alebo nočnú hodinu (nemusí to tak byť) a pretrváva dlhšie ako 3 týždne. Deti okrem plaču zdvíhajú nohy k hrudníku, zatínajú päste a sú červené v tvári.

Príčiny koliky:

  • Nesprávne mikrobiálne osídlenie čriev
  • Intolerancia laktózy
  • Gastroezofageálny reflux (návrat potravy zo žalúdka do pažeráku)
  • Nesprávna technika kŕmenia – dieťa počas kŕmenia prehĺta nadmerné množstvo vzduchu
  • Stres v rodine – ten je následne prenesený z rodičov na dieťa
  • Fajčenie v prítomnosti dieťaťa

V prípade koliky, ktorá sprevádza normálne rastúce dieťa, zdravé dieťa pomáha správna technika kŕmenia, masáže bruška, kolísanie dieťaťa v klbku a fyzický kontakt matky s dieťaťom. Dobrou správou je, že kolika sama zmizne zvyčajne v 4. alebo 5. mesiaci. Ak chcete predchádzať jej vzniku odporúča sa, aby vaše dieťa užívalo probiotiká určené pre deti už v prvých mesiacoch od narodenia. Probiotiká sú často používané aj v liečbe kolitídy, respektíve k zmierneniu tráviacich ťažkostí vyvolávajúcich plač a nepokoj dieťaťa.

V januári 2014 bola publikovaná pediatrická štúdia v JAMA Pediatrics, ktorá sledovala vplyv probiotických kvapiek na prevenciu koliky a tráviacich ťažkostí na vzorke  468 novorodencov. Novorodencov náhodne rozdelil do skupín. Prvá skupina dostávala denne probiotiká s obsahom Lactobacillus reuteri DSM 17938 počas 3 mesiacov. Kontrolná skupina dostávala počas 3 mesiacov placebo. Úlohou rodičov bolo počas 3 mesiacov zaznamenať koľko minút do dňa ich dieťa plače, frekvenciu stolice (sledovanie možnej zápchy) a epizódy refluxu. Výsledky štúdie sú zaznamenané v tabuľke. Okrem výsledkom zaznamenaných v tabuľke bolo v skupine novorodencov užívajúcich probiotiká zaznamenaných: o 44 % menej návštev lekára, kvôli ťažkostiam s trávením a o 71 % menej návštev pohotovostných služieb. Všetky tieto výsledky svedčia o vynikajúcom účinku probiotík a liečbe a prevencii tráviacich ťažkostí.

 

Denné symptómy

Po 1 mesiaci Po 3 mesiacoch
probiotiká placebo probiotiká placebo
Plač (minúty/deň) 45 96 37,7 70,9
Stolica (počet/deň) 4,01 2,8 4,2 3,6
Reflux (epizódy/deň) Bez rozdielu 2,9 4,6