Probiotiká po chirurgickom zákroku

Dlhodobé použitie probiotík pomáha pacientom zotaviť sa z post – chirurgických komplikácií, oznamujú vedci na základe testov uskutočnených v Európe.

Zistenia ponúkajú ďalšie dôkazy, že probiotické baktérie môžu byť efektívnou liečebnou stratégiou. Špecialisti na nedávnom stretnutí v Kanade sa zhodli, že probiotiká by mali byť začlenené do konvenčných medicínskych praktík. Naznačujú to mnohé vedecké dôkazy. Probiotiká skutočne majú terapeutické využitie.

Pri liečbe ulceróznej kolitídy – zápalového ochorenia hrubého čreva sa pacientom niekedy chirurgicky odstráni hrubé črevo. Namiesto neho lekári z tenkého čreva vytvoria akýsi vačok – pouchus. Zápal tohto vaku sa nazýva pouchitída. Je častou post – chirurgickou komplikáciou. Príčiny vzniku nie sú úplne známe, ale predpokladá sa nerovnováha črevných baktérií. V novej štúdii výskumníci podávali probiotiká tridsiatimšiestim pacientom s opakujúcou sa alebo ťažko liečiteľnou pouchitídou. Ochorenie sa opakovalo najmenej dvakrát ročne. Vždy si vyžadovalo liečbu antibiotikami. Pacienti, ktorým odstránili hrubé črevo, dostávali probiotické doplnky denne počas jedného roka. Doplnok obsahoval zmes rôznych bakteriálnych kmeňov vo vysokých koncentráciách (450 miliárd).

Probiotiká sa ukázali byť vysoko efektívne, pretože zabránili návratu pouchitídy spôsobenej antibiotikami. Navyše pacienti, ktorí počas štúdie brali probiotiká, uvádzali zlepšenú kvalitu života. U pacientov s placebom – liekom bez účinku sa stav značne zhoršil.

Dobrovoľníci v ďalšom výskume taktiež bojovali s častým opakovaním, alebo ťažkou liečiteľnosťou pouchitídy. Spájala sa so závažným zhoršením kvality života. Títo ľudia si vyžadovali opakované dávky antibiotík, ktoré nie sú bez postranných účinkov. Priviedli pacientov do zvýšeného rizika, že sa u nich vyvinú infekcie odolné proti antibiotikám. Niektorí pacienti nereagovali na žiadny spôsob liečby a nemali príliš na výber. Probiotiká boli jednou z posledných možností, ktorá im mohla pomôcť v trápení s nepríjemnými príznakmi.

Na objektívnejšie posúdenie zlepšenia kvality života lekári použili dotazník IBDQ. Pacienti odpovedali na otázky spojené so zažívacími ťažkosťami. Vyskytli sa napríklad pri chorobe dráždivého čreva (IBD) a mnohých ďalších ochoreniach tráviacej sústavy. Pacienti sa vyjadrujú aj ohľadom sociálneho fungovania a emočných stavov počas choroby. Najlepšie možné skóre je 224, najhoršie 32. Na začiatku štúdie sa v probiotickej skupine nazbieralo 190 bodov, u kolegov s placebom – liekom bez účinku 169 bodov. Avšak, po dvanástich mesiacoch dosiahla probiotická skupina 205 bodov oproti 105 bodom u ľudí s placebom. Hodnotenie spokojnosti u pacientov znamenalo jednoznačný úspech pre probiotiká. Príznaky v placebo skupine sa značne zhoršili.