Ateroskleróza a probiotiká

Množstvo štúdií počas posledných desiatich rokov preukazuje, že účinky probiotík sa zďaleka neviažu len na zažívací systém. V skutočnosti prospešné mikroorganizmy vyvíjajú hlavnú činnosť v čreve, kde ovplyvňujú rôzne biochemické procesy.

Problémom je, že vplyvom moderného životného štýlu je počet mnohých prospešných probiotických baktérií nedostatočný. Príčiny sa skrývajú v málo pestrej strave, strese, nadmernej konzumácii alkoholu, v hormonálnych odchýlkach, vo fajčení… Množstvo konzervantov v strave taktiež zabraňuje normálnemu vývoju probiotických baktérií. Medzi známky ich nedostatku patrí nepohoda spojená so slabým zažívaním, nadváhou, nadmernou plynatosťou a zápachom z úst.

Dôvod je jednoduchý. Zažívací trakt nie je osídlený iba užitočnými, ale aj potenciálne nebezpečnými baktériami. Obidva typy existujú v dynamickej rovnováhe, ale ak sa „zlé“ baktérie premnožia a prevážia, vedú k akútnym alebo chronickým zdravotným problémom. „Dobré“ baktérie zlepšujú rovnováhu črevnej flóry, zbavujú všetku potravu nebezpečných mikroorganizmov a zastavujú ich rast. Pomáhajú zažívaniu a vstrebávaniu živín. To tiež zlepšuje črevnú peristaltiku (pohyb čriev) a uvoľňuje látky, ktoré obnovujú tkanivá. Navyše, podporujú produkciu vitamínov skupiny B – životne dôležité pre správne fungovanie nervového systému.

Zdá sa, že probiotiká majú úlohu v boji proti jednej z najviac rozšírených civilizačných chorôb – ateroskleróze. Je známe, že stojí za oslabujúcimi a smrteľnými chorobami ako je srdcová príhoda a infarkt. Značnú úlohu pri ateroskleróze zohráva „zlý“ cholesterol. Buduje bloky platničiek, ktoré sa ukladajú v cievnom riečisku. Probiotické baktérie zasahujú do cyklu týchto formácií. Ovplyvňujú aj ich prenos v tele a napokon pomáhajú redukovať koncentráciu cholesterolu v krvi.