Probiotiká a žalúdočné vredy
Výskumníci našli a identifikovali probiotický kmeň, ktorý môže pomôcť pri liečbe vredov. Jedná sa o ochorenie zavinené baktériou helicobakter pylori.
Ak máte v žalúdku helicobakter pylori, ste vo zvýšenom riziku vzniku zápalu žalúdka, žalúdočných vredov a vredov dvanástnika, zhodujú sa výskumníci. Dnes sa infekcie spôsobené helicobakter pylori liečia prevažne antibiotikami. Táto metóda nie je ani dostačujúca, ani uspokojujúca. Úspešne zničí prinajlepšom 75 – 90% choroboplodných zárodkov. Preto je použitie probiotík celkom sľubným nástrojom pri prevencii helicobakter pylori.
Probiotiká sú „živé organizmy, ktoré ak sa podajú v dostatočnom množstve, vyvolávajú zlepšenie zdravotného stavu prijímateľa“, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia. Zvyčajne sa prínos probiotík demonštruje ako prevencia hnačky alebo iných črevných chorôb. Ich použitie je ale omnoho širšie.
Veľmi obľúbeným probiotickým kmeňom sú bifidobaktérie. Chránia pred infekciami žalúdka a čriev a často sa používajú v kyslých mliečnych produktoch. Bifidobaktérie sú súčasťou produktov Probio-fix® alebo Lactoflor. Niektoré štúdie sa zamerali na aktivitu, ktorú tieto baktérie dokážu vyvinúť proti helicobakter pylori.
V štúdii na myšiach vedci testovali množstvo kmeňov bifidobaktérií. Podarilo sa im izolovať kmeň Bifidobacterium bifidum. Neuveriteľný výsledok tohto testu hovorí, že pri určitých stavoch dokázali baktérie ovplyvniť helicobakter pylori v 95%. Liečba prebiehala počas 3 týždňov. Myši liečené probiotikom Bifidobacterium bifidum mali omnoho menej vredov ako skupina, kde sa probiotikum nepodávalo. Takýto zaujímavý výsledok potvrdili aj ďalšie výskumy. Liečba dokonca čiastočne zmiernila poškodenie žalúdka, ktoré spôsobila infekcia helicobakter pylori. Okrem týchto pozitívnych zistení, bifidobakérie nezapríčinili myšiam žiadnu inú chorobu, smrť alebo nežiaduce účinky.
Ako hovoria vedci, probiotikum B. bifidum CECT 736 dostáva vďaka výskumom status baktérie s „funkčnou aktivitou proti helicobakter pylori“.